Zmarł Grigorij Grieczko

2

W wieku 85 lat zmarł kosmonauta Grigorij Grieczko. Uczestniczył w trzech lotach kosmicznych.

Grieczko był pierwszym człowiekiem, który spędził ponad 100 dni w kosmosie. Urodził się w Leningradzie (obecnie Petersburg), gdzie ukończył studia w Wojskowym Instytucie Mechanicznym Leningradu. Wpierw jako inżynier pracował przy budowie radzieckich sond kosmicznych. Do korpusu kosmonautów wybrany został w 1966 roku.

Trzy loty orbitalne

Grigorij Grieczko brał udział w trzech lotach kosmicznych:

Załogi Sojuza 26 i 27 wewnątrz Saljuta 6 / Roskosmos

  • Sojuz 17 (wraz z Aleksiejem Gubariewem spędził 29 dni na pokładzie stacji kosmicznej Saljut 4 prowadząc przede wszystkim badania medyczne oraz obserwacje Słońca. Wówczas był to najdłuższy radziecki lot kosmiczny)
  • Sojuz 26 (trwający 96 dni lot na pokładzie stacji Saljut 6, który zapoczątkował wielomiesięczne loty radzieckich kosmonautów. Podczas tej misji pierwszy raz na orbicie pracowały cztery osoby, przetestowano pierwszy statek logistyczny Progress, a Grieczko wykonał pierwszy spacer kosmiczny w skafandrze nowego typu, wykorzystywanym do dzisiaj Orłanie)
  • Sojuz T-14 (krótka ośmiodniowa wizyta na pokładzie Saljuta 7. W skutek zmian w rotacji załóg, Grieczko został dołączony do Sojuza T-14, aby kończący poprzednią misję Sojuza T-13 kosmonauta Dżanibiekow nie powracał na Ziemię sam)

Łącznie Grieczko spędził ponad 134 dni w kosmosie. W korpusie kosmonautów pozostał do początku lat dziewięćdziesiątych. Po opuszczeniu korpusu nauczał w Instytucie Fizyki Atmosfery Rosyjskiej Akademii Nauk. Pogrzeb odbył się w Alei Kosmonautów Cmentarza Trojekurowskiego w Moskwie.

(PFA, Loty kosmiczne)

2 komentarze

  1. Jeśli chodzi o trzeci lot Greczki to choroba Wasjutina go nie skróciła. Greczko wrócił po tygodniu z Dżanibiekowem poprzednim Sojuzem. A Wasjutin i Wołkow ( startujący z Grzeczką ) kontynuowali lot z Sawinnychem ( startującym z Dżanibiekowem ). Greczko poleciał tylko by Dżanibiekow nie wracał sam.