Rosyjski spacer kosmiczny na ISS (17.08.2017)

0

Dwóch rosyjskich kosmonautów wyszło na spacer kosmiczny. Prace na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwały 7 godzin i 34 minuty.

Ubrani w skafandry Orłan Fiodor Jurczychin oraz Sergiej Riazanski wyszli na zewnątrz stacji ze śluzy Pirs. Był to pierwszy rosyjski spacer kosmiczny w 2017 roku. Zarówno Jurczychin jak i Riazanski mają spore doświadczenie w pracach na zewnątrz stacji. Dla Jurczychina było to dziewiąte wyjście a dla Riazanskiego czwarte.

Spacer określony jako EVA-43 rozpoczął się 17 sierpnia o godzinie 16:36 (CEST). Celem spaceru było wypuszczenie kilku nanosatelitów, pobranie próbek eksperymentów z zewnątrz stacji oraz przeprowadzenie szeregu prac konserwacyjnych.


Nagranie ze spaceru kosmicznego EVA-43 / Roskosmos

Kosmonauci wypuścili pięć nanosatelitów ważących około 5 kg każdy. Jeden z nich miał całą wydrukowaną obudowę i będzie testował różne materiały stosowane w druku 3D do budowy komponentów satelitarnych. Kosmonauci zainstalowali również nowe poręcze na zewnątrz stacji, które pomogą w kolejnych spacerach kosmicznych. Pobrane zostały próbki osadów powierzchni z różnych miejsc rosyjskiego segmentu stacji. Zdemontowano i zainstalowano również rosyjskie eksperymenty odbywające się w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Spacer trwał 7 godzin i 34 minuty, o półtorej godziny dłużej od planu. Wszystkie prace zostały wykonane.

(NSF, LK)

Comments are closed.