Dwie kandydatki na niemiecką astronautkę

1

W Berlinie ogłoszono imiona dwóch kandydatek na pierwszą niemiecką astronautkę. Selekcję przeprowadzono w ramach inicjatywy “Die Astronautin”.

Dotychczas w przestrzeń kosmiczną poleciało jedenastu Niemców. Wszyscy byli mężczyznami. Prywatna inicjatywa “Die Astronautin” miała na celu wyłonić pierwsze niemieckie kandydatki do lotu na ISS. Jednocześnie program miał mocno wspierać naukę przedmiotów ścisłych wśród kobiet w każdym wieku.

Do inicjatywy zgłosiło się ponad czterysta wstępnych kandydatek. Z tej puli 6 kobiet zostało wybranych do finalnego szeregu testów w Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. 19 kwietnia ogłoszono imiona dwóch kandydatek, które rozpoczną trening do lotu. Pierwszy etap dwuletniego szkolenia ma zostać sfinansowany na portalu crowdfundingowym. Zbiórka wciąż trwa i zakończy się 30 kwietnia.


Claudia Kessler – organizatorka inicjatywy opowiada o projekcie “Die Astronautin”

Niemieckie Astronautki

Dwie finalistki inicjatywy to Nicola Baumann oraz Insa Thiele-Eich. Nicola Baumann jest pilotem Bundeswehry. Samolotami Eurofighter regularnie wykonuje loty patrolowe nad Niemcami i innymi krajami NATO. Dr Insa Thiele-Eich jest meteorologiem w Uniwersytecie Bonn. W pracy zajmuje się badaniami podstawowymi dotyczącymi kwestii atmosfery i klimatu. Insa Thiele-Eich jest również córką niemieckiego astronauty Gerharda Thiele, uczestnika misji STS-99.

Nazwiska kandydatek zostały ogłoszone przy obecności niemieckiej Minister Gospodarki i Energii. Wsparcie rządowe na tym etapie może sugerować, że część kosztów związanych z lotem astronautki mógłby ponieść rząd Niemiec. Organizatorzy inicjatywy “Die Astronautin” sugerują, że lot kosmiczny jednej z astronautek miałby odbyć się jeszcze przez 2020 rokiem.

(DA)

Jeden komentarz