ESA otwiera dostęp do swoich danych

0

Europejska Agencja Kosmiczna wprowadza w życie politykę „otwartego dostępu” do zdjęć i zbiorów danych pod szyldem licencji „Creative Commons BY-SA”.

W przeszłości ESA czyniła wiele kroków w stronę ogólnej dostępności jej zasobów, ale wprowadzenie nowych zasad to prawdziwy kamień milowy dla polityki otwartości.

Poprzednie działania ESA polegały na udostępnianiu pojedynczych zdjęć pod licencją Creative Commons. Zmiana na CC BY-SA pokazuje nastawienie ESA na rozpowszechnianie danych na zasadzie Wikipedii (WIkimedia?) dla każdego zainteresowanego.

-Ewolucja w dostępie do zasobów ESA takich jak zdjęcia, informacje i wiedza jest kluczowa dla naszego celu jakim jest informowanie, interakcja, innowacja oraz inspirowanie w krajobrazie Space 4.0 – mówił Dyrektor ESA, Jan Woerner podczas ogłaszenia nowej polityki dostępności.

Ponieważ wiele z zasobów ESA tworzonych jest we współpracy z partnerami, na chwilę obecną udostępnione zostały materiały, do których ESA miała prawa wyłączności, bądź do których wszystkie poboczne prawa zostały usunięte.

W niedalekiej przyszłości ESA warto zaglądać na stronę http://open.esa.int. Z zapowiedzi wynika, że zawartość będzie cyklicznie uzupełniana sporymi zasobami danych.

Comments are closed.