Udany RTF Falcona 9R

10

Czternastego stycznia rakieta Falcon 9R udanie powróciła do służby. Dziesięć satelitów Iridium znalazło się na odpowiednich orbitach a pierwszy stopień Falcona 9R udanie wylądował na platformie morskiej.

Długo oczekiwany start Falcona 9R i „powrót do służby” (ang. Return To Flight, RTF) nastąpił 14 stycznia 2017 roku o godzinie 18:54 CET. Start odbył się z bazy Vandeberg w Kalifornii. Lot przebiegł prawidłowo – pierwszy satelita został uwolniony godzinę po starcie na prawidłowej orbicie o wysokości około 625 km. Kolejne satelity były uwalniane co 100 sekund.

Start Falcona 9R – 14.01.2017 / Credits – SpaceX

Start Falcona 9R - 14.01.2017 / Credits - SpaceX

Start Falcona 9R – 14.01.2017 / Credits – SpaceX

W tym locie firma SpaceX spróbowała odzyskać pierwszy stopień. Po separacji stopni, pierwszy stopień Falcona 9R rozpoczął powrót. Na lądowanie wyznaczono platformę morską o nazwie „Just Read The Instructions”. Mniej niż dziesięć minut od startu nastąpiło lądowanie pierwszego stopnia, które zakończyło się pełnym sukcesem. Jest to siódme udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R.

Na pokładzie rakiety Falcon 9R znalazło się dziesięć satelitów Iridium drugiej generacji. Firma SpaceX planuje przeprowadzenie kilku kolejnych lotów z satelitami konstelacji Iridium.

Udane RTF to ważny krok dla firmy SpaceX w wznowieniu regularnych lotów rakiet Falcon 9. Już niebawem (najwcześniej 26 stycznia) powinien nastąpić pierwszy start tej rakiety z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie. W dalszej kolejności powinien nastąpić start rakiety Falcon 9R z bezzałogowym pojazdem Dragon do misji CRS-10. Łącznie powinniśmy się spodziewać kilkunastu lotów rakiety Falcon 9R w 2017 rok.

Ten rok będzie mieć bardzo duże znaczenie dla przyszłości firmy SpaceX, która kończy prace na dużą rakietą Falcon Heavy oraz nad załogową kapsułą Dragon 2.  Te dwie konstrukcje w ciągu zaledwie kilku najbliższych lat mogą wpłynąć na rozwój sektora kosmicznego.

RTF Falcona 9R jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, SpX)

10 komentarzy

  1. Zastanawia mnie, jakim odkształceniom ulega I stopień podczas powrotu. Po wylądowaniu wygląda (może to złudzenie) trochę jak banan. Być może odzyskane stopnie nie nadają się w ogóle do powtórnego użycia…

    • Ten efekt banana to chyba z kamery szerokokątnej na barce z lądowiskiem (‘rybie oko’). Poza tym próbnie odpalali już zużyte I człony. Jeśli byłoby coś z nimi strukturalnie nie tak to huknęłyby już podczas tankowania.

  2. “Czternastego stycznia rakieta Falcon 9R udanie powróciła do służby”… w pierwszej chwili pomyślałem, że Irydium wysłano na “odzyskanym stopniu”… Po chwili dotarło :(, że to chodzi o udany start…
    Czy Spacex mówi coś kiedy przewiduje lot na odzyskanym stopniu? Wie ktoś?

    • To ma być lot dla firmy SES. Data jeszcze nie została ogłoszona, ale najprędzej będzie to w lutym, może nawet w marcu. Przed wrześniową awarią lot ten był planowany na październik lub listopad 2016.

  3. Miałem niezłe nerwy w związku z tym startem. Jakby coś poszło nie tak po tym wybuchu podczas tankowania to byliby ugotowani…

  4. Według mojej rachuby jest to siódme udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R. Poprzednie sześć lądowań miało miejsce w ramach misji: Orbcomm-OG2, CRS-8, JCSAT-14, Thaicom 8, CRS-9 i JCSAT-16.