Pierwszy stopień F9R w porcie Los Angeles

0

Siedemnastego stycznia pierwszy stopień rakiety Falcon 9R powrócił na ląd do portu w Los Angeles.

Do tzw. „Return To Flight” (RTF) rakiety Falcon 9R (F9R) doszło 14 stycznia 2017 roku o godzinie 18:54 CET. Start tej rakiety odbył się z bazy Vandeberg w Kalifornii. Lot Falcona 9R przebiegł prawidłowo i dziesięć satelitów Iridium zostało umieszczonych na prawidłowej orbicie polarnej o wysokości około 625 km.

Lądowanie pierwszego stopnia F9R - 14.01.2017 / Credits - SpaceX

Lądowanie pierwszego stopnia F9R – 14.01.2017 / Credits – SpaceX

W tym locie doszło do udanego lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Ten stopień wylądował po ośmiu minutach na platformie morskiej o nazwie „Just Read The Instructions”. Było to siódme udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R.

Przez trzy kolejne dni platforma morska powracała do portu w Los Angeles. Wpłynięcie do tego portu nastąpiło 17 stycznia około 15:00 CET. Przez kolejne godziny trwały prace przy tym stopniu: podniesienie z platformy i przeniesienie na ląd, a następnie przygotowanie do transportu (m.in. odłączenie nóg do lądowania).

Przez kolejne tygodnie SpaceX wykona szereg inspekcji tego stopnia. Jak na razie nie podano do informacji, czy ten stopień zostanie ponownie wykorzystany. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że SpaceX w tym roku spróbuje wykonać przynajmniej jeden lot z użyciem wykorzystanego wcześniej stopnia. Jak na razie wiele wskazuje, że do tego lotu powinno dojść przed końcem lutego. W tym locie „pasażerem” będzie satelita telekomunikacyjny SES-10.

(PFA)

Comments are closed.