Kontrakty na EO4SEE i NextGEOSS

0

W ostatnich dniach w Europie podpisano dwa ciekawe projekty na wykorzystanie danych satelitarnych. Jeden z nich jest związany bezpośrednio z Polską.

Projekt EO4SEE

Współpraca tzw. Międzymorza, czyli państw leżących między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym, przeważnie kojarzy się z inicjatywami politycznymi, energetycznymi czy infrastrukturalnymi. Elementem zacieśniania współpracy w regionie jest plan budowy połączenia gazowego między polskim gazoportem w Świnoujściu, a podobną instalacją powstającą na chorwackiej wyspie Krk (tzw. Korytarz Gazowy Północ-Południe). Międzymorze chce się także integrować inwestując w międzynarodową trasę Via Carpatia, która ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i dobiegać aż do portów morskich w greckich Salonikach.

Integracja państw Międzymorza wchodzi jednak na wyższy poziom za sprawą prowadzonego na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej projektu Obserwacji Ziemi dla Europy Południowo-Wschodniej (EO4SEE).

– Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do pełnego wykorzystania potencjału ogromnej ilości danych satelitarnych, dotyczących Europy Południowo-Wschodniej, zgromadzonych na przestrzeni ostatnich 20 lat przez satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. – Platforma bazować będzie na zbudowanej przez naszą firmę infrastrukturze chmurowej EO Cloud, która świadczy usługi dla ESA oraz klientów komercyjnych od października 2016 roku.

Operujące od lat na orbicie satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej każdego dnia zbierają ogromne ilości danych. Budowane i sukcesywnie wysyłane w kosmos instrumenty z rodziny Sentinel otwierają przed Europą zupełnie nowe możliwości. Aby w pełni wykorzystać badawczy, ale także biznesowy potencjał drzemiący w danych satelitarnych konieczne są narzędzia umożliwiające przetwarzanie i analizowanie pozyskiwanych na orbicie danych.

Już dziś ilość informacji jest tak duża, że analizowanie ich i przetwarzanie przy pomocy dotychczas dostępnych narzędzi staje się nieefektywne. W 2014 roku Europejska Agencja Kosmiczna zainicjowała program EO Exploitation Platform (EPs), w ramach którego do 2017 roku w Europie powstać ma ekosystem tematycznych platform umożliwiających przetwarzanie i analizowanie ogromnej ilości danych pochodzących z satelitów ESA przy pomocy narzędzi do analizy tego typu zbiorów danych (Big Data).

– W ramach projektu EO4SEE powstaje środowisko pracy, które zapewni wygodny dostęp do danych satelitarnych dotyczących regionu, a także narzędzia pomocne w ich przetwarzaniu pod kątem zagadnień takich jak: zarządzanie ryzykiem powodziowym i zapobieganie powodziom, monitorowanie i wykrywanie zagrożeń dla środowiska, zarządzanie obszarami chronionymi i zasobami naturalnymi – wylicza dr Grzegorz Brona z Creotech Instruments S.A. – Platforma umożliwi także zintegrowane zarządzenie strefą przybrzeżną oraz będzie stanowiła technologiczne wsparcie w zakresie badań archeologicznych i w obszarze zarządzania dziedzictwem kulturowym – dodaje dr Brona.

Projekt NextGEOSS

Tymczasem Komisja Europejska wybrała projekt NextGEOSS, który stworzy europejskie centrum służące do dystrybucji danych z obserwacji Ziemi. NextGEOSS (Next Generation GEOSS for Business & Innovation) będzie stanowił europejski wkład w globalny system nawigacji satelitarnej, zapewniając dostęp do wielu źródeł danych, m.in. z satelitów systemu Copernicus. Koncepcja NextGEOSS związana jest z dostarczeniem danych i ich źródeł dla społeczności użytkowników tak, aby zapewnić zintegrowany system do obsługi aplikacji.

Konsorcjum NextGEOSS składa się z 27 podmiotów, w tym czołowych firm i instytucji z Europy, które prowadzą projekty związane z obserwacjami Ziemi. Konsorcjum obejmuje 13 krajów europejskich: Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania. Koordynatorem projektu jest Deimos Engenharia, oraz m.in. Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR), Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), konsorcjum OGC.

Projekt NextGEOSS ma oferować łatwy i bezproblemowy dostęp do wszystkich odpowiednich repozytoriów danych, jak również ułatwi operacje typu wyszukiwanie, pobieranie, przetwarzanie / ponowne przetwarzanie, wizualizacje i analizy. NextGEOSS stworzy centrum danych, aby wskazać na potencjalne zastosowanie nowych rozwiązań w technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) i pomagać w rozwijaniu oraz wdrażaniu nowych usług wymagających różnorodnych źródeł danych.

Więcej informacji: http://nextgeoss.eu/

(C-I, KE)

Comments are closed.