Udany start Atlasa V z EchoStar 19

0
Rakieta Atlas V wyniosła 18 grudnia satelitę telekomunikacyjnego EchoStar 19 na orbitę transferową ku geostacjonarnej.
Do startu doszło 18 grudnia o godzinie 20:13 CET po drobnym opóźnieniu. Start odbył się z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral. Rakieta Atlas V w konfiguracji 431 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego EchoStar 19 na orbitę transferową ku geostacjonarnej (GTO). Lot rakiety przebiegł prawidłowo, a EchoStar został uwolniony na odpowiedniej wstępnej orbicie, skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Udany start przeprowadziła spółka United Launch Alliance.

https://www.youtube.com/watch?v=VkJIL-OzJ-Q

Start Atlasa V z EchoStar 19 / Credits – ULA

EchoStar 19 to bardzo duży satelita telekomunikacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie szerokopasmowych usług łączności. Masa startowa satelity wynosi 6637 kg. Jest to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych satelitów telekomunikacyjnych, jakie kiedykolwiek zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną. Zainstalowane panele słoneczne są w stanie dostarczyć przynajmniej 20 kW dla pokładowych systemów. Czas funkcjonowania EchoStar19 na orbicie przewidziano na przynajmniej 15 lat.

Był to ostatni start rakiety Atlas V w tym roku. Następny start tej rakiety nastąpi 20 stycznia 2017 z wojskowym satelitą SBIRS-GEO 3.Kolejny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 20 grudnia. Wówczas mała japońska rakieta Epsilon wyniesie satelitę ERG.

(PFA, ULA)

Comments are closed.