PIAP w klastrze robotyki kosmicznej Unii Europejskiej „PERASPERA”

8

PIAP rozpoczyna realizację grantu w ramach strategicznego klastra badawczego Unii Europejskiej „PERASPERA”.

Prace klastra badawczego “PERASPERA” koncertują się na planowaniu, rozwoju i harmonizacji  technologii robotyki kosmicznej. Klaster zrzesza szereg różnych podmiotów – europejskie agencje kosmiczne (m.in. ESA, DLR, CNES), przedstawicieli przemysłu (Airbus, Thales Alenia Space, OHB) i instytucje naukowe wyspecjalizowane w robotyce kosmicznej.

Klaster działa w trzech obszarach: robotyka orbitalna, planetarna oraz podstawowe badania naukowe. W ramach obszaru badawczego (zainicjowanego w 2016 roku) rozwijane są między innymi robotyczne technologie podstawowe, takie jak: algorytmy autonomii robotów, czujniki i algorytmy fuzji danych, czy kosmiczna wersja systemu kontroli robotów „ROS”.

Właśnie w ramach ścieżki badawczej, PIAP rozwija zestaw czujników sił, momentów oraz dotyku. „Tak zdefiniowany zestaw czujników pozwoli na zapewnienia sprzężenia zwrotnego dla chwytaka podczas serwisowania satelitów i jest naturalnym rozszerzeniem funkcjonalności naszego chwytaka.” – tłumaczy Jarosław Jaworski z PIAP. W ramach klastra PIAP odpowiada również za integrację mechaniczną czujników oraz analizę możliwości wykorzystania LIDARu do nawigacji robotów na krótkim zasięgu  (do 25 metrów). LIDAR jak i zestaw czujników sił i momentów mogą znaleźć zastawania zarówno w misjach serwisowych (orbitalnych), jak i badawczych (planetarnych) planowanych przez ESA.

W zakresie tej samej ścieżki działa również zielonogórska spółka Hertz Systems – odpowiedzialna za dostarczenie precyzyjnego radaru 3D do nawigacji na dalszych zasięgach (do 500 metrów). Czujnik wykrywa i określa odległość obiektów o średnicy nawet 3 centymetrów (asteroida, kamienie, śmieci kosmiczne), podając również azymut i elewację. Umożliwi to dokładną orientację satelity w przestrzeni kosmicznej z marginesem błędu rzędu milimetrów. Prace polskich podmiotów są ustrukturyzowane w grancie operacyjnym skupiającym dziesięć podmiotów z całej Europy rozwijających różnorodne technologie czujników dla robotyki kosmicznej.

Tankowanie i wydłużanie życia satelitów będących na orbicie jest kolejnym dynamicznie rozwijającą się domeną sektora kosmicznego. Na zdjęciu – wizja artystyczna serwisowania satelity do obserwacji astronomicznych. / Źródło: NASA

Tankowanie i wydłużanie życia satelitów będących na orbicie jest kolejnym dynamicznie rozwijającą się domeną sektora kosmicznego. Na zdjęciu – wizja artystyczna serwisowania satelity do obserwacji astronomicznych. / Źródło: NASA

W ramach ścieżki planetarnej, ma zostać przedstawiony m.in. demonstrator europejskiej misji robotów mobilnych, której celem będzie poszukiwanie wody na biegunach Księżyca. W ramach ścieżki orbitalnej jako jeden z demonstratorów ma zostać przedstawiona koncepcja misji serwisowej. Prace w ramach tych ścieżek mają trwać w latach 2018-2020. ”Włączenie się do prac klastra PERASPERA jest dla PIAP bardzo istotne, szczególnie na tak wczesnym etapie jego działalności” – mówi Mateusz Wolski z PIAP. ”Pozwala to na projektowanie urządzeń  dla przyszłych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, w tych obszarach gdzie możemy konkurować naszym doświadczeniem z dziedziny robotyki. Nie bez znaczenia jest to, że dzięki bliskiej współpracy z europejskimi firmami sektora kosmicznego lepiej poznajemy specyfikę tej wymagającej branży”.

W skład strategicznego klastra badawczego Unii Europejskiej PERASPERA wchodzi sześć europejskich agencji kosmicznych: ESA, DLR, CNES, ASI, UKSA, CDTI (CDTI które reprezentuje Hiszpanie nie będąc typową agencją kosmiczną). Prace w klastrze są realizowane w ramach grantów operacyjnych wykonywanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe. Celem działalności klastra jest doprowadzenie technologii robotycznych do poziomu pozwalającego na przeprowadzenie misji demonstracyjnych w przestrzeni kosmicznej. Pozwoli to na szerokie zastosowanie robotyki w misjach eksploracyjnych, serwisowych i komercyjnych.

8 komentarzy

 1. Wszyscy sobie wyobrażają przyszłość tak że będziemy budować ogromne bazy dla ludzi na Księżycu – tylko po co??
  ogólnie człowiek jako tako nie jest potrzebny na Księżycu – chyba że do serwisu
  maszyny powinny być obsługiwane zdalnie tak jak teraz drony z USA latające nad Afganistanem
  opóźnienie 2-3 sek. przy zdalnej obsłudze jest dopuszczalne o ile to koparka, łazik czy wiertarka.
  Pojazdy latające raczej odpadają
  To samo się tyczy np. astronomów – już teraz astronomowie amatorzy budują mini-obserwatoria w szopach w okolicach gdzie jest czyste niebo a zarządzają nimi z domu

  • No w sumie… koncert można obejrzeć w TV, a jednak znajdują się dziwacy którzy chcą iść zobaczyć na żywo – po co?

 2. przy tej wielkości finansowania to pierwsze kopalnie na Księżycu powstaną nie za naszego życia

 3. Artykuł chyba na kacu pisany bo lekki chaos. Jeszcze jak by ktoś raczył wyjaśnić co to jest PIAP to już w ogóle fantastycznie by było.

  • Państwowy Instytut Automatyki Przemysłowej. Mają siedzibę w Al. Jerozolimskich w Warszawie (na wylotówce na Pruszków). Zajmują się ogólnie pojętą robotyką/robotyzacją.

 4. Robotyka planetarna i księżycowa powinna się opierać na Mobilnych, Robotycznych ,Autonomicznych Kombajnach ,a nie na osobnych koparkach, ładowarkach ,wywrotkach ,taśmociągach ,Zakładach przetwórczych i magazynach na końcu. Astronauci -Robotnicy nie wchodzą w grę w Kosmosie ,bo nie po to polecą na Księżyce i Planety ,żeby do końca życia potem te maszyny obsługiwać ,jak -Kierowcy wywrotek ,TIR-,Operatorzy koparek,spychaczy, ładowarek itd. Jedna Maszyna autonomiczna -KOMBAJN , co sama pobiera surowiec , przerabia go w sobie na produkt końcowy -gotowy ,magazynuje go w zbiornikach ,Butlach i przekazuje Hiperllopem do Baz z Ludźmi ,albo do Kopuł mieszkalnych na Księżycach i Marsie. Trzeba maksymalnie ograniczać wyjcie Ludzi bezpośrednio w skafandrach na Zewnątrz Bazy ,czy Kopuł mieszkalnych, bo tylko tam Człowiek będzie w jakiś sposób chroniony przed promieniowaniem Słonecznym i Kosmicznym, a sam skafander tego nie daje.

  • Musisz im szybko o tym powiedzieć, bo pewnie tego nie wiedzą i niepotrzebnie wpędzą się w kłopoty!