SpaceUp Poland – relacja

0

W weekend 24-25 listopada w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja SpaceUp. Obecnych było 80 osób z Polski, Francji, Australii, Belgii, Danii, Niemiec, Kazachstanu, Hiszpanii i Rosji. Kosmonauta.net był patronem medialnym tego wydarzenia.

SpaceUp nie jest konferencją w tradycyjnej formie, nazywana jest wręcz “antykonferencją”. Wziąć w niej udział może każdy (po wcześniejszej rejestracji), nie tylko w bierny, ale również w czynny sposób, prezentując własny temat i biorąc udział w dyskusjach. Całość polega na tym, aby w jednym miejscu zebrać entuzjastów (szeroko pojętego) kosmosu, zarówno amatorów jak i zawodowców z branży kosmicznej i powiązanej. Plan konferencji jest znany tylko z grubsza, ponieważ rozkład wystąpień układany jest na żywo – uczestnicy na specjalnej tablicy z wypisanymi godzinami, naklejają kartki z tytułami swoich wystąpień. Sami organizatorzy nie wiedzą, kto z jakim tematem wystąpi. Część prezentacji jest ustalana z góry – zazwyczaj są to “prezentacje-niespodzianki” specjalnie zaproszonych gości.

To nie koniec różnic względem tradycyjnych konferencji. Otóż wystąpienia odbywają się także w trybie T-5 (“T minus pięć”, w nawiązaniu do odliczania przy startach misji kosmicznych), w którym każdy ma na swoje wystąpienie jedynie 5 minut, przy czym slajdy zmieniane są automatycznie. W pierwszej polskiej edycji organizatorzy zdecydowali się jednak nie wprowadzać bezwarunkowego nakazu takiej formy prezentacji – można było mieć prezentację w tradycyjnej formie. Mimo tego oraz mimo, że T-5 jest bardzo trudną formą wystąpień, wiele osób zdecydowało się spróbować swoich sił. Co więcej udało im się to wyśmienicie!

SpaceUp jest silnie powiązany ze wszelkiego rodzaju serwisami społecznościowymi.Nasza polska edycja była na żywo relacjonowana na oficjalnym koncie twitterowym @SpaceUpPl oraz przez niektórych uczestników (na przykład z kont @Kosmonauta_net, @velollah, @mac_urbanowicz czy @timmermansr). Informacje o wydarzeniu na Twitterze dotarło nawet do 600 tysięcy uczestników! Ponadto organizatorzy zorganizowali relację na żywo – można było przez internet oglądać ‘live-streaming’ z większej sali, na której odbywała się większość prezentacji (oraz wszystkie specjalne “prezentacje-niespodzianki”). Co ciekawe, polska edycja SpaceUp cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem kosmo-entuzjastów w Arabii Saudyjskiej. W przyszłym roku planują oni organizację SpaceUp u siebie w kraju.

Konferencja trwała 2 dni, w trakcie których przedstawiono 40 prezentacji. W sobotę wieczorem wszyscy zostali zaproszeni na wyjście do jednej z warszawskich restauracji, by kontynuować integrację oraz dyskusje. Prezentacje odbywały się w dwóch salach i oczywiście każdy z uczestników mógł wybrać, na które wystąpienia chce pójść – obie sale były non stop otwarte dla wchodzących i wychodzących. Ponadto w holu zawsze można było przystanąć przy kawie lub herbacie i podyskutować, zawrzeć nowe znajomości, nawiązać kontakty oraz prowadzić kuluarowe rozmowy.

Podsumowując, z relacji uczestników oraz wszystkich tych, którzy śledzili nas na Twitterze możemy śmiało wywnioskować, że wydarzenie było bardzo udane! Wszędzie było słychać pytania o kolejną edycję, której my również nie możemy się doczekać. Wstępnie pojawiła się deklaracja zorganizowania w przyszłości konferencji SpaceUp we Wrocławiu.

Dziękujemy organizatorom oraz oczywiście wszystkim uczestnikom, którzy jakby nie patrzeć stali się ‘współorganizatorami’ tego wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnej edycji SpaceUp Poland!

Więcej zdjęć z wydarzeń można zobaczyć na stronie Jarosława Jarowskiego na serwisie Flickr.


asasas

Comments are closed.