ESA zaprasza na kurs fizjologii człowieka w kosmosie

2

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje organizację kursu, którego motywem przewodnim będzie ciało ludzkie w warunkach mikrograwitacji.

Już od czasów pionierów podróży kosmicznych w latach 60., naukowcy byli zainteresowani wpływem warunków panujących poza Ziemią na człowieka. Odpowiedzi na pytania: dlaczego kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej muszą często ćwiczyć oraz co dzieje się z ciałem ludzkim w warunkach mikrograwitacji będą motywem przewodnim nowego kursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Szkolenie skierowane do studentów kierunków medycznych i wiedzy o zdrowiu odbędzie się między 30 stycznia a 2 lutego 2017 w Centrum ESA w Redu (Belgia). Uczestnicy dowiedzą się nie tylko jakie zmiany zachodzą w fizjologii człowieka, ale również jak kosmonauci przygotowują się do lotów w kosmos (np. długotrwałe przebywanie w pozycji do góry nogami lub treningi w mrozach Antarktyki). Zajęcia i wideokonferencje będą prowadzone przez ekspertów ESA i zewnętrznych.

Podsumowaniem warsztatów będzie projekt grupowy, którego zwieńczeniem będzie prezentacja na forum wszystkich uczestników. Przykładowe tematy to: „Zdrowie kobiet w kosmosie – czy astronautki powinny być badane w inny sposób niż astronauci?” czy „Dzieci w nieważkości – jaki biologiczny wpływ na rozwój człowieka miałoby urodzenie się w warunkach niskiej grawitacji”. W ramach projektów, zaplanowana jest współpraca uczestników kursu ze studentami Space Physiology & Health MSc w King’s College London (UK).

Udział w kursie mogą wziąć osoby, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek między 18 a 32 lat
  • obywatelstwo krajów członkowskich ESA
  • studenci studiów stacjonarnych I lub II stopnia na kierunkach medycznych, biomedycznych, biologicznych i pokrewnych

Zainteresowani studenci mogą aplikować o udział w kursie pod adresem: http://www.esa.int/Education/ESA_Academy/Human_Space_Physiology_Training_Course_registration_form.

Termin zgłoszeń to 28 listopada 2016, 23:59 czasu europejskiego (CET). Kurs jest sponsorowany przez Biuro Edukacji ESA, a uczestnikom zapewnione zostaną posiłki i nocleg, jak również kwota 200 euro na podróż do Radu (Belgia).

Więcej informacji można zdobyć, kontaktując się pod adresem:  esa.academy @ esa.int

Źródło: ESA

2 komentarze

  1. Co się ostatnio dzieje z kosmonautą, że nie pokazuje się polska wersja strony, tylko następuje przekierowanie na wersję angielską? Chciałem zgłosić to przez formularz w dziale Kontakt, ale i to nie działa.