Opóźnienia programu Commercial Crew

3

Audyt w NASA wykazał, że operacyjne loty załogowe kapsuł Dragon 2 oraz Starliner prawdopodobnie opóźnią się do 2019 roku.

Raport biura audytu w NASA wykazał, że Boeing natrafił na szereg trudności, które znacznie opóźnią regularne loty załóg w kapsule CST-100 Starliner. Według najnowszego harmonogramu Boeinga stan wygląda następująco:

  • Czerwiec 2018: Testowy lot bezzałogowy
  • Sierpień 2018: Testowy lot z dwuosobową załogą
  • Grudzień 2018: Pierwszy lot operacyjny
Porównanie cen w Sojuzie i kapsułach Dragon 2 i Starliner / Credits: NASA, twitter: StephenClark1

Porównanie cen w Sojuzie i kapsułach Dragon 2 i Starliner / Credits: NASA, twitter: StephenClark1

Przy tak ambitnym planie wydaje się, że opóźnienia będą nieuniknione. Dotychczasowe problemy Boeinga wynikały zaś z trzech głównych powodów: problemów z terminowością podwykonawców, wady strukturalnej w kopule egzemplarza do testu załogowego (kopuła musiała zostać wymieniona) oraz opóźnień w testach kwalifikacyjnych poszczególnych komponentów.

Audyt NASA twierdzi, że z podobnymi problemami również będzie się mierzył SpaceX, choć oficjalnie firma chce rozpocząć bezzałogowe loty testowe już wcześniej, w 2017 roku.

Opóźnienia mają szereg implikacji politycznych, ponieważ NASA musiałaby wystąpić o zakup dodatkowych miejsc w Sojuzach. Obecnie Amerykanie mają zapewniony transport załogi na stację w rosyjskich kapsułach do końca 2018 roku. Jednocześnie rosyjska strona regularnie podnosi cenę za miejsce dla Amerykanów, która ostatnio wynosiła 81 mln USD za osobę. Decyzja o dalszym finansowaniu musi zostać podjęta ze wsparciem Kongresu, który nie jest temu chętny. Wydaje się, że kluczowa może tu być szybka identyfikacja problemu technicznego w SpaceX, który doprowadził do katastrofy rakiety Falcon na początku września. Dokładniejsze scenariusze wydarzeń będą się klarować dopiero od połowy przyszłego roku.

(Parabolicarc)

3 komentarze

  1. W wielu aspektach musze się z Toba zgodzić, jednak SpaceX jednocześnie tą innowacyjnością dużo ryzykuje. Niestety dwie ich rakiety wybuchły. NASA robi wszystko o wiele wolniej ale z wiekszą gwarancją niezawodności. Dobrym przykładem sa choćby misje lądowników i łazików marsjaniskich, które działają całymi latami. Tak czy inaczej ja licze na SpeceX bo szkoda życia :-). Pzdr

    • Przed chwilą przeczytałem że Space X już wie co było przyczyną tych 2-eksplozji. Schładzanie równocześnie Tlenu ciekłego i w tym samym czasie wtłaczanie do butli Helu powodowało tworzenie się na niej bąbelków gazowego tlenu który wchodził w reakcję z zbiornikiem kompozytowym i BUM.Tą procedurę Space X zmienił parę lotów wcześniej i była to w kolejnych lotach Falkon 9 Tykająca bomba i na efekt wybuchu nie trzeba było długo czekać. Myślę że wrócą do pierwszej sprawdzonej techniki tankowania i będzie już wszystko dobrze.

  2. Jak widać od 50-lat lotów na LEO w Kapsułach nic się na leprze w Technice Rakiet i Kapsuł nie zmieniło .Nadal są te same problemy z wyprodukowaniem odpowiedniej Rakiety z odpowiednią Kapsułą. Jak się patrzy na postęp Techniczny i Technologiczny przez te pół wieku w różnych nowych Materiałach ,to jak na połowę II-Dekady XXI-w. to to wygląda nadal jak bawienie się Naukowców i Technologów tymi samymi zabawkami jak 50-lat temu. Z tego wynika że to są ci sami Ludzie w NASA co decydują obecnie o programach Kosmicznych z tym że dzisiaj są już Dziadkami co im w głowie szumi ta Technologia z przed pół wieku i oni się już nie zmienią ,a Nowych , Młodych wychowanych w Szkołach i Uczelniach na Nowych Innowacyjnych Technologiach się do tych nowych programów Nie dopuszcza. Czas najwyższy żeby NASA wymieniła na Młodych co najmniej 60-70% pracowników, a tych Dziadków z mentalnością Apollo posłała na Emerytury ,a nie zatrudniała ich jako Doradców Technicznych i Naukowych ,to prowadzi do stagnacji programów kosmicznych . Mam tu na myśli Sposób Techniczny wykonania Kapsuły Załogowej Boeinga CST-100. Kto dzisiaj wykonuje połowę Kapsuły z jednego odlewu Aluminium i potem go obrabia Obrabiarkami skrawającymi pół roku żeby z powiedzmy 2-ton odlewu po obróbce zostawało aluminiowej Powłoki w granicach pół tony. A jeszcze po Obróbce okazuje się że noże Obrabiarki w kilku miejscach zagłębiły się za mocno i ścianka jest za cienka i może nie wytrzymać ciśnienia i trzeba całą Kopułę Robić od Nowa .? tam się , gdzie Kompozyty,węgliki spiekane , Nano-Technologia ,Grafen ,Polimery ,Pianka ze stali nierdzewnej itd. Jak Space X potrafi budować Ogromne Zbiorniki Kompozytowe średnicy około 10-12 m.,które wytrzymują ogromne Ciśnienia ,to nie idzie zrobić z Kompozytów o jednolitej Strukturze Całą Kapsułę . Spójrzcie jak Firma Space X zrobiła postęp w Budowie Kapsuł i Rakiet przez nie spełnia 10-lat ,a wiecie dlaczego?, bo nie oglądała się na byłą technologię Firm kosmicznych państwowych ,a wdrażała i wdraża Technologię Swoją Innowacyjną i Najnowszą .