Płonące szyby naftowe w północnym Iraku

2

Konflikt zbrojny w Iraku pozostawia ślady, które są wyraźnie widoczne z orbity. Przykładem takich śladów są płonące szyby naftowe w północnej części tego państwa.

Od czerwca 2016 w północnym Iraku zaobserwowano podpalanie szybów naftowych z pola o nazwie Qayyarah. To pole znajduje się na południe miasta Mosul i jest jednym z ważniejszych irackich pól naftowych od lat 30. XX wieku. Powstała sadza oraz dym są potem przenoszone przez wiatr przez dziesiątki kilometrów, wyraźnie zmieniając kolorystykę okolicznych terenów. Te zmiany są wyraźnie obserwowane z orbity – m.in. z satelity Landsat 8, który dedykowany jest obserwacjom Ziemi.

Mozaika zmian wokół Qayyarah od maja do sierpnia 2016 / Credits - NASA, U.S. Geological Survey

Mozaika zmian wokół Qayyarah od maja do sierpnia 2016 / Credits – NASA, U.S. Geological Survey

Płonące szyby mają duży wpływ na lokalne środowisko. Stosunkowo niedaleko znajduje się rzeka Tygrys, która zaopatruje w wodę dużą część populacji tego państwa. W pobliżu jest też pewna ilość pól uprawnych, które w wyniku zanieczyszczeń mogą stać się bezużyteczne przez długi czas. Dla państwa pogrążonego w chaosie konfliktu militarnego takie szkody mają potężny negatywny wpływ na ludność.

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NASA – Earth Observatory.

(NASA)

2 komentarze

  1. Pierwszy naiwny on

    A pustynna burza nie była widoczna z kosmosu? Czy może Kuwejt ma jakąś inną ropę?