Rosnąca podaż umniejsza przychody AsiaSat

0

AsiaSat traci przez rosnącą podaż i malejący popyt, np. za sprawą wycofujących się z Iraku wojsk amerykańskich.

Zarejestrowany w Hong Kongu operator satelitarny AsiaSat zanotował w 2014 roku 9-procentowy spadek przychodów. Portfel zamówień zmalał o 27%. Główną przyczyną tego jest malejący popyt ze strony amerykańskiego wojska, które wycofuje się z Iraku, i generalnie wysoka podaż w regionie.

Wyniki finansowe

W 2014 roku AsiSat zarobił 1,365 miliarda dolarów hongkońskich (HKD), czyli ok. 176 mln USD. Oznacza to spadek o 9% w stosunku do roku 2013. Zysk zmalał o 25%, do 559 mln HKD.

Portfel nowych zamówień w roku 2014 zmalał o 42%, do 357 mln HKD. Biorąc pod uwagę zamówienia odnowione, to spadek wynosił 27%, do wartości 932 mln HKD.

Nadpodaż w Azji

Flota AsiaSat urosła ostatnio z 4 do 6 satelitów. AsiaSat 6 pracuje na pozycji 120ºE. Posiada 28 transponderów pasma C, przy czym połowa należy do konkurencyjnego Thaicom (w zamian za 636 mln. USD). Operator chce nimi świadczyć usługi na terenie Chin, ale czeka jeszcze przyznanie praw do takiej działalności za pomocą nowego satelity. Podobnie jest z AsiaSat 8. Jego 24 transpondery pasma Ku na pozycji 105,5ºE mają obsługiwać Chiny, Indie, Bliski Wschód i Azję Południowo-Wschodnią, ale satelita nadal czeka na stosowne licencje.

Nowe satelity i powiększona przepustowość przychodzą w jednak w czasie, gdy z USA i ich sojusznicy wycofują swoje wojska z Iraku. Spadek popytu z tym związany odczuwają zarówno mali jak i duzi operatorzy satelitarni. Klienci wojskowi i rządowi to stabilny i dobrze płacący klient. Tym czasem w Azji pojawił się nadmiar pojemności na satelitach geostacjonarnych. „Nadmiar pojemności spowodowany rosnącą podażą i rządowymi cięciami, spowodował spadek cen na większości dużych rynków, na których jesteśmy obecni”, wyjaśniał 26 marca na zgromadzeniu udziałowców prezes AsiaSat, Sherwood Dodge.

Start rakiety Falcon 9 z satelitą AsiaSat 6, 7 września 2014 / Credit: SpaceX

Start rakiety Falcon 9 z satelitą AsiaSat 6, 7 września 2014 / Credit: SpaceX

Już w 2013 roku AsiaSat poinformował inwestorów, że jeden z kluczowych klientów renegocjował duży kontrakt, ale efekty tych zmian były odczuwalne dopiero od końca 2014 roku.

AsiaSat nie gotowy na przyszłość

AsiaSat, co przyznaje sam zarząd, ma też kłopot technologiczny. Firma obserwuje zmiany na rynku, który coraz częściej poszukuje szerokoprzepustowych połączeń satelitarnych. Przez brak odpowiednich satelitów, firma nie może spełnić wymagań niektórych klientów.

Operator posiada jednego satelitę w produkcji (AsiaSat 9 konstruowany przez SSL). Zastąpi on w 2016 roku starszego AsiaSat 4, i będzie pracował w pasmach C, Ku i Ka.

Firma bada jeszcze zapotrzebowanie na satelity typu HTS i tę nową technologię – High Throughput Satellites – ale na razie nie jest gotowa do zamówienia statku tego typu.

(SN, AS)

Comments are closed.