Zmiana prezesa POLSA?

6

Wiele wskazuje na to, że nastąpi zmiana Prezesa POLSA.

Czternastego września pojawiła się informacja, że Premier RP nie przyjęła sprawozdania z działalności Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Jest to jedna z przesłanek do zmiany Prezesa tej Agencji. Profesor Banaszkiewicz został prezesem Polskiej POLSA w maju 2015 roku. Z dostępnych informacji wynika jednak, że jeszcze do Agencji nie wpłynęło oficjalne pismo z Kancelarii Premiera dotyczące odwołania Prezesa POLSA.

Prezes PAK Marek Banaszkiewicz / Źródło: BDS

Prezes PAK Marek Banaszkiewicz / Źródło: BDS

Co ciekawe, sprawozdanie finansowe zostało przyjęte przez biegłego rewidenta, a Rada Agencji pozytywnie zaopiniowała merytoryczną część sprawozdania. Nie są znane zatem przyczyny odrzucenia sprawozdania przez Premier RP.

Początek działalności POLSA z pewnością nie był łatwy. Agencja musiała stawiać czoła kilku poważnym wyzwaniom, często o bardziej administracyjnym charakterze niż naukowym. Aktualnie POLSA działa w trzech ośrodkach: Gdańsku (siedziba główna) oraz w Warszawie i Rzeszowie, gdzie ulokowano oddziały terenowe.

Warto tu dodać, że profesor Banaszkiewicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego sektora kosmicznego – także za granicą. Profesor Banaszkiewicz przez wiele lat pracował w projektach realizowanych przez Centrum Badań Kosmicznych oraz reprezentował Polskę na wydarzeniach branżowych sektora kosmicznego.

Artykuł został poprawiony, uzupełniony o aktualne informacje.

(T, P)

6 komentarzy

  1. “Nie są znane zatem przyczyny odrzucenia sprawozdania przez Premier RP” – hehe jak to nie znane przyczyny? Są wyłącznie polityczne. Nie jest nasz, więc out. Wielkiej filozofii tu nie ma 🙂

  2. Pewnie zainstalują byłego koniuszego z tej stadniny co ją rozwalili. Kwalifikacje nieważne. Komentuję tylko na tym portalu bo nie ma tu zwykle polityki. Pochwalam że artykuł jest zwięzły i rzeczowy i nie histeryczny. Prywatnie krew mnie zalewa – nie wywala się szefa na etapie startupu. Ale wiadomo – dobra zmiana. Tfu.

  3. To jest skandal od pierwszych dni kiedy ta ekipa rządzi i od tego czasu ten skandal tylko narasta.

  4. Czy znane są jakieś szczegóły na temat tej decyzji? Na razie zrobił się szum, ale nigdzie nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia.