Udany start CZ-3B z satelitą Tiantong-1

2

Piątego sierpnia doszło do udanego startu chińskiej rakiety CZ-3B z satelitą telekomunikacyjnym Tiantong-1. Niewiele wiadomo o tym satelicie.

Do startu rakiety CZ-3B doszło 5 sierpnia o godzinie 18:22 CEST z kosmodromu Xichang. Na pokładzie satelity znalazł się satelita Tiantong-1. Lot przebiegł prawidłowo i przebiegł po trajektorii w kierunku orbity geostacjonarnej transferowej (GTO). Satelita został uwolniony na orbicie transferowej o parametrach 193 x 35851 km i nachyleniu 28,59 stopnia, skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Start Tiantong-1 / Credits – CCTV+

Niewiele wiadomo o Tiantong-1. Oficjalne chińskie źródła informują, że  Tiantong-1 to pierwszy satelita tego państwa, który ma dostarczać usługi telekomunikacyjne dla mobilnych użytkowników. Pojawiła się także informacja, że satelita będzie nadawać na paśmie S. Oprócz tego informacje są skąpe, niektóre sugerują, że  Tiantong-1 to satelita nowej generacji, pozwalający na wymianę danych dla chińskiego wojska.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 14 sierpnia. Tego dnia amerykańska rakieta Falcon 9R powinna wystartować, wynosząc satelitę telekomunikacyjnego JCSat-16.

(PFA, NSF)

2 komentarze

  1. “Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 14 sierpnia. Tego dnia amerykańska rakieta Falcon 9R powinna wystartować, wynosząc satelitę telekomunikacyjnego JCSat-16.”

    A wcześniej jednak wystartował 9 sierpnia o 22:55 z Taiyuan 9 na rakiecie CZ-4C Gaofen-3

    • Krzysztof Kanawka on

      Ano właśnie – Chińczycy zazwyczaj nie informują o swoich startach, aż “do ostatniej chwili”. Zapraszam na forum, gdzie widać to w tabelkach planowanych startów rakiet.