Opportunity przekroczył 43. kilometr

1

Łazik Opportunity przejechał już ponad 43 kilometry po powierzchni Czerwonej Planety.

Opportunity przekroczył 43 kilometry przebiegu po powierzchni Marsa. Nastąpiło to w trakcie sol 4443, 23 lipca 2016, w trakcie pokonywania 26-metrowej trasy. Po zakończeniu przejazdu robot wykonał zdjęcia swojego sąsiedztwa, a następnego dnia udało mu się wykonać fotografie obłoków. W trakcie sol 4445 przejechał kolejne 33 metry.

Kilka dni wcześniej, 20 lipca, musiano przerwać jazdę z powodu problemów z przednim prawym kołem. Wykonano testy układu jezdnego, łazik cofnięto o 1,3 metra, ale zmierzone parametry miały wartości nominalne. Operatorzy podejrzewają, że anomalia była spowodowana interakcją z terenem w trakcie wykonywanego wówczas skrętu w miejscu. Kolejnego dnia Opportunity bez problemu pokonał kolejne 34 metry.

Na dzień 25 lipca ogniwa słoneczne łazika generowały 605 Wh energii elektrycznej, przy nieprzezroczystość 0,599 i zapyleniu ogniw 0,670. Przebieg łazika wyniósł 43,05 km.

(NASA/JPL)

Jeden komentarz

  1. Może by tak unowocześnić minimalnie konstrukcję Opportunity i Spirit. Głównie wyposażyć nowe łaziki oparte na ich konstrukcji z jakiś mechanizm czyszczenia ogniw. Następnie wysłać kilka takich łazików na Marsa. Sądzę, że dzięki wręcz seryjnej produkcji takich łazików koszty spadną, a największym kosztem będzie wysłanie ich na Marsa. Może dzięki SLS dało by się kilka łazików na raz wysłać. Dzięki temu byśmy byli w stanie badać bardziej interesujące rejony Marsa. Można by też wysłać kilka sond których zadaniem była by retransmisja danych na ziemię. No ale cóż.. Wojsko ważniejsze..