Powrót pierwszego stopnia F9R U na Florydę

0

Do portu Canaveral powrócił pierwszy stopień rakiety Falcon 9R U po udanym starcie i lądowaniu z lotu wynoszącego satelitę JCSat-14.

Szóstego maja o godzinie 07:21 CEST nastąpił udany start rakiety Falcon 9R U z japońskim satelitą telekomunikacyjnym JCSat-14. Lot rakiety, zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia, przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na odpowiedniej orbicie.

Kadr z powrotu platformy ASDS do portu Canaveral / Credits: SpaceX

Kadr z powrotu platformy ASDS do portu Canaveral / Credits: SpaceX

Po separacji stopni rozpoczęło się lądowanie pierwszego członu Falcona 9R. W mniej niż 10 minut od startu nastąpiło udane lądowanie stopnia na platformie morskiej “Of Course I Still Love You”, znajdującej się na Atlantyku.

10 maja platforma morska wpłynęła do Portu Canaveral i rozpoczęły się operacje rozładowania pierwszego stopnia. Było to już trzecie udane lądowanie powracającego pierwszego stopnia. Poprzednie zostały wykonane 22 grudnia 2015 (na lądzie) oraz 8 kwietnia (na platformie morskiej).

SpaceX planuje ponownie wykorzystać pierwsze stopnie do kolejnego wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną. Dokładne szczegóły dotyczące terminów oraz ponownie użytych egzemplarzy nie zostały jednak jeszcze podane.


Pierwszy stopień Falcona 9R U wpływa do Portu Canaveral / Credits: PTZtv

Comments are closed.