Nowy portal ESA o Księżycu

2

Wraz z rosnącym zainteresowaniem misjami do Księżyca, ESA uruchomiła specjalny portal pozwalający w interaktywny sposób lepiej poznać naszego satelitę.

Interaktywny Przewodnik po Księżycu można odwiedzić pod adresem http://lunarexploration.esa.int

Na serwisie internetowym można poznać historię księżyca, technologie związane z jego eksploracją, a także szczegóły dotyczące poszczególnych misji załogowych i bezzałogowych.

Nowa strona ESA o Księżycu / Credits: ESA

Nowa, interaktywna strona ESA o Księżycu / Credits: ESA

Nowy Dyrektor Generalny ESA, Jan Woerner, od 2015 roku głośno promuje koncepcję budowy międzynarodowej bazy na Księżycu o nieformalnej nazwie “Moon Village”. Taka “księżycowa wioska” realizowana powstałaby po zakończeniu programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), której pobyt na orbicie został przedłużony do minimum 2024 roku.

ESA również zaangażowana jest w rozwój amerykańskiego statku kosmicznego Orion. W Bremie powstaje moduł serwisowy statku. Konstrukcja Oparta na doświadczeniach rozwijanych dla pojazdów ATV, będzie odpowiadać za zasilanie oraz silniki nowego statku kosmicznego.

 

2 komentarze

  1. Za 1/10 kwot przekrętów finansowych robionych w Polsce można by spokojnie zrealizować cały program postawienia bazy księżycowej. Nie hiperbolizuje. To są fakty, liczby – pokazują skalę korupcji w Polsce z jednej strony, a z drugiej jak małe jest tak naprawdę zainteresowanie eksploracją kosmosu.

    • Dokładnie, bo u nas kasa jest. Problem jest tylko z sensowym wydawaniem.
      Taki stadion narodowy – koszt oficjalny to ok. 2,5 mld zł, miesięczny koszt utrzymania to 1,5 mln zł i same straty z imprez. Przecież to nieracjonalna inwestycja na dodatek na miarę możliwości Arabii Saudyjskiej, a nie nas. Idąc dalej – mamy kilka takich stadionów, więc starczyło by np. na budowany właśnie najwyższy budynek świata (5 mld $), choć oczywiście wolałbym żeby tą kasę nasi przelali komukolwiek na budowę stacji kosmicznej na Księżycu zamiast np. na stadiony 🙂