Lockheed Martin przedstawił koncepcję marsjańskiej załogowej stacji orbitalnej

13

Koncepcja została przesłana do oceny NASA w ramach drugiej rundy programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP-2).

NextSTEP-2 skierowany jest do prywatnych przedsiębiorców. Jednym z jego celów jest opracowanie projektów oraz wykonanie prototypów modułów mieszkalnych, tzw. habitatów, służących do wspomagania załogowych misji w dalszy kosmos, czyli poza niską orbitę okołoziemską.

Termin składania wniosków do konkursu upłynie 15 czerwca 2016 r., jednak poszczególne firmy, które zamierzają ubiegać się o kontrakty, już teraz publikują informacje o swoich pomysłach. Pierwszy wystąpił Lockheed Martin, który ogłosił propozycję budowy załogowej stacji na orbicie Marsa. Ma ona stanowić etap przejściowy w przygotowaniach do lądowania ludzi na Czerwonej Planecie.

Wizja lat 30. XXI wieku? Astronauta spogląda na Marsa z powierzchni Fobosa / Credits - NASA

Wizja lat 30. XXI wieku? Astronauta spogląda na Marsa z powierzchni Fobosa / Credits – NASA

Stacja nazwana Mars Base Camp składałaby się z następujących modułów połączonych szeregowo: dwa statki Orion, dwa moduły napędowe, laboratorium marsjańskie oraz habitat. Oprócz tego na stacji znajdą się baterie panele ogniw słonecznych, radiatory oraz zbiorniki z paliwem.

Jeden ze statków Orion (budowanych na zlecenie NASA właśnie przez Lockheed Martin) będzie stanowił centrum zarządzania stacją, natomiast drugi będzie służył do przeprowadzania wypraw w kierunku księżyców marsjańskich – Fobosa i Deimosa. Poza tym mają służyć jako statki awaryjne dla 6-osobowej załogi. Do transportu stacji na orbitę Marsa oraz wypraw w jego okolicy będą ponadto niezbędne dwa dodatkowe moduły napędowe. W skład stacji wejdą także dwa podobne hermetyzowane moduły z których jeden będzie zawierał laboratorium marsjańskie – miejsce do pracy, a drugi kwatery mieszkalne. Z laboratorium astronauci będą m.in. sterowali łazikami przemieszczającymi się po planecie.

Lockheed Martin podkreśla, że wszystkie technologie niezbędne do zbudowania takiej stacji są już opracowane. Zatem realizacja projektu nie powinna napotkać na przeszkody, które mogłyby znacząco opóźnić lub uniemożliwić jego wykonanie. Firma uznaje za realne rozpoczęcie budowy stacji w 2028 r. Oczywiście rozpocznie się ona tylko wówczas, gdy projekt ten zostanie oceniony przez NASA jako najlepszy spośród przedstawionych przez konkurencję i zostanie skierowany do realizacji. Można się spodziewać, że w ciągu najbliższego miesiąca ogłoszonych zostanie jeszcze kilka innych projektów.

13 komentarzy

 1. Ciekawym pomysłem byłby bezzałogowy “Pchacz” z reaktorem na pokładzie, który rozpędzony i zapętlony na odpowiedzniej orbicie między Marsem a Ziemią niejako przelatując obok tych planet, zabierał by statki i ładunki podczepiające się do niego i korzystające z jego prędkości. Bez potrzeby posiadania głównego napędu i zapasów paliwa, można by przesyłać więcej i częściej. Gdyby się sprawdziło można by te same rozwiązanie stosować w innych kierunkach.

  • BYHWA–Bardzo dobry pomysł. Pchacz by bez przerwy latał pomiędzy Orbitą Marsa ,a Orbitą Ziemi i Księżyca naszego zapętlony w 8 – ósemkę .Może też taki Pchacz latać na silnikach jonowych między Ziemią ,a p.L-2 ,a Lądowniki wielorazowe przechwytywały by towar ( Moduły -Kontenery ) i przekazywały je albo na Księżyc ,albo na Ziemię i odwrotnie ,lub z Marsa na Ziemię i odwrotnie. Jak tu na LEO ,tak i tam na Orbitach idzie te Moduły- Kontenery ZAPARKOWAĆ do momentu Wolnego Lądownika. Lądowniki wielokrotne dla Modułów -kontenerów na Księżycu czy Marsie ,muszą mieć Konstrukcję Lądownika Ramowego Sky Crane z 4-nogami Teleskopowymi który to Posadowił Łazik 1-t. na jego własnych kołach na Marsie z zastrzeżeniem że od spodu między Nogami zamiast lin i kołowrotka będzie miał 4-Rygle Magnetyczne ,a wszystkie Moduły Stałe czy Mobilne będą mieć w Swoich DACHACH 4-Zaczepy pasujące do tych Rygli w Lądownikach .Silniki w Lądownikach Ramowych na Metan ,a Paliwo z Marsa i Księżyca.

 2. Podróż na Marsa powinny poprzedzić:
  1.Wybudowanie bazy na orbicie ziemskiej,
  2.W wybudowanej bazie skonstruować pojazd międzyplanetarny,
  3.Wybudować na orbicie Marsa ( i /lub na Phobosie lub Deimosie) bazę,
  4.Ustanowić w miarę regularną komunikację między bazami,
  5. W wybudowanej bazie na orbicie Marsa skonstruować lądowniki marsjańskie i stworzyć możliwość regularnej komunikacji między bazą orbitalną a powierzchnią Marsa,
  Zamiast skupiać się na zdobyciu Marsa logiczniejszym byłoby skierować pojazdy międzyplanetarne ku planetoidom metalicznym by zdobyć finanse i surowce do budowy następnych baz orbitalnych. Każdy projekt wykluczający budowę baz orbitalnych będzie tylko przedsięwzięciem propagandowym lub co najwyżej sporadycznym rekonesansem bez konkretnych korzyści (pomijam korzyści poznawcze).

  • EJL—Nie zgadzam się z tobą . Podróż na Marsa powinny poprzedzić : 1) Budowa Stacji BAZY ” Moon ” w p. L-2 60-tyś za Księżycem żeby wykorzystać 3-szybkości Orbitalne które już tam ma każdy pojazd który się tam znajdzie ( około 11-km./s. ) i z tam tond wyruszać Pojazdem Transferowym na Phobosa wyposażonym w silniki ( 3-5 ) VASIMR-300 , które pozwolą dolecieć na Phobosa w 40-dni. ( start Lotny nie od 0 ,a z 11-km/s. ) . Twój p. 2- nierealny. P. 3 ) Baza na Phobosie -Niepotrzebna ,te Habitaty ją zastąpią ,a będą zbudowane ( Korpus ) z Siatki ze Stali nierdzewnej grubości 10-cm. wypełnionej Wodą ( Wodór w wodzie jest Izolatorem na promieniowanie ), obłożonej na Zewnątrz i Wewnątrz Polimerem ( Plastik ) . Ta kompozycja pozwoli Załogę w 100% ochronić przed Promieniowaniem Kosmicznym i Słonecznym, natomiast silniki VASIMR-300 powinny osiągnąć Przyspieszenie Stałe 1-G ( dla uzyskania w środku pojazdu ziemską Grawitację ) na 2/3 odległości do Marsa ,w tym punkcie silniki STOP -obrót o 180 stopni i stałe Hamowanie 1-G na 1/3 odległości do Orbity Marsa . Ten System pozwoli na całej Trasie lotu na Marsa utrzymywać w Środku Pojazdu Transferowego przyciąganie ziemskie dla normalnego życia Załogi ( poruszanie się ,Branie normalnego Prysznica i normalnego ziemskiego życia w Pojeździe. P.4 ) W pokonywaniu odległości do Marsa i z Marsa w 40-dni ,to jest normalna Stała komunikacja. P.5 ) Lądowniki do stałej Komunikacji pomiędzy Phobosem a Marsem to – przywiezione z Ziemi Falkonami Heavy Dragony v2 , Lądowniki wielorazowe Ramowe Sky Crane z 4-ma nogami Teleskopowymi i silnikami 4 -ma podwójnymi jak Super Drako ,albo na Metan z Morfeusza, paliwo z Marsa. Wyprawy na Asteroidy po Metale ,to tylko po ich Samorodki, a wszystko za ich pomocą budować w Kosmosie w Drukarkach 3-D. To wszystko musi się odbywać w p. L-2 i to tam trzeba będzie te Metaliczne asteroidy Sprowadzać ,bo one na Swoich Orbitach eliptycznych mają ogromną szybkość i można je tylko przechwycić i sprowadzić do p. L-2 na stałe w pobliżu Ziemi w Kosmosie.tylko tam da się je wykorzystać.

   • Gościu. H jeżeli chodzi o bazę księżycową to uważam że jej wybudowanie powinno być w drugiej kolejności po wybudowaniu bazy na orbicie Ziemi. Ziemska baza służyłaby do wyprowadzania wszelkich przedsięwzięć kosmicznych typu budowa elektrowni słonecznych , teleskopów i radioteleskopów itp. a także do budowy i wyposażania wszelkich pojazdów i sond kosmicznych. Ze względu na bliskość Ziemi byłoby to znacznie tańsze niż czynienie tego samego w punkcie L2. Stacja księżycowa byłaby bardziej wyspecjalizowana do wysyłania statków w tzw głęboką przestrzeń.
    Punkt 2 nierealny dlaczego? Na początku mogłaby to być montownia statków z elementów dostarczanych z powierzchni Ziemi a w perspektywie po wybudowaniu hut, zakładów przetwórczych, fabryk (słowem przemysłu kosmicznego także do budowania pojazdów międzyplanetarnych od samych podstaw uniezależniając się od dostaw z Ziemi.
    Punkt 3, baza na Phobosie dlaczego niepotrzebna ? Przecież docelowo spełniałaby funkcję stacji przesiadkowej dla pasażerów przesiadających się z pojazdów międzyplanetarnych na lądowniki marsjańskie i odwrotnie. Służyłaby także jako obserwatorium planetarne czy stacja przeładunkowa surowców pochodzących z asteroid, a także jako baza ratunkowa w przypadku katastrofy na powierzchni planety .
    Twój pomysł na podróż międzyplanetarną nie wyklucza mojego pomysłu który jest znacznie wolniejszy ale za to bardziej komfortowy dla załogi.
    Zgadzam się z Tobą że technika druku 3D będzie dominującą technikąw przestrzeni kosmicznej. Fascynujące dla mnie w tym momencie jest rozważanie jak wyglądałyby urządzenia do pozyskiwania metali z materiału asteroid. Te mniejsze asteroidy oczywiście można by sprowadzać w pobliże Ziemi. Z większymi byłby większy kłopot. I tu pojawia się konieczność zakotwiczenia na orbicie takiej planetoidy stałej bazy, która spełniałaby funkcję kopalni, huty i zakładu przetwórczego budującego techniką druku 3D moduły strukturalne stanowiące elementy składowe statków i baz kosmicznych i moduły magazynowe na rudę lub inne surowce do przetransportowania na orbitę Ziemi. Twoje statki z silnikami Vasimir świetnie nadawałyby się do przemieszczania takich kontenerów między bazami kosmicznymi.

    • EJL—Fascynuje Cię obecnie pozyskiwanie metali z Asteroid. Podam Ci mój pomysł na to. Na początku eksploatacji będą przechwytywane małe Asteroidy (ze względu na możliwość obecnie budowy Sond przechwytujących ) tzw. Okresowe , “Metaliczne Samorodki “średnicy 10-30 m. Jak taka Asteroida będzie się zbliżać w okolice Księżyca (wywiad wszelkich Teleskopów które są na Orbicie Ziemi ) ,to wcześniej się wyśle Sondę zwiadowczą o dużej możliwości manewrowania w kosmosie która będzie Zaparkowana w p. L-2 i ona poda (RTV ) jakie samorodki Metali ona posiada. Żeby wydobyć z Asteroid metale ,to wszystkie muszą być na ten czas przechwycone i Zaparkowane w p. L-2 ze względu na ich ogromną szybkość km/s. po Elipsie wokół Słońca ( okresowe -czas obiegu 4-6-8-lat i więcej ) .Musisz to wydobycie przeprowadzić w pobliżu Ziemi ,a czas potrzebny do tego 1-2 lata to wymusza ,bo w tym czasie Asteroida znajdzie się za Słońcem w stosunku do Ziemi.Jak już będzie wiadomo ze sondy zwiadowczej że to ta właściwa, to jak już będzie dolatywać do Księżyca To startuje do niej sonda przechwytująca z LEO do Księżyca ,okrąża go 1-raz i jak Asteroida minie Księżyc to sonda Zawraca i siada jej na tzw. Ogon ,dogania ją , chwyta ,hamuje jej obrót osiowy i wykorzystując Merkurego ,Wenus ,lub Marsa Zawraca ją do p. L-2 .tu na Orbicie stabilnej punktu następuje eksploatacja, Urobek powiedzmy Niklu, Miedzi samorodka. ? jak i czym, bo wszystkie kawałki czy nawet pył, Wióry będą ulatywać w Kosmos. Musi to być Wiertnica z ostrzem diamentowym ( taka jaka pozyskuje Lód w postaci długich Walców do badań jego warstw) otoczona szczelnie przyssaną gumą do podłoża i z boku z odkurzaczem na wióry który będzie drobny urobek przekazywał do sproszkowania dla drukarki 3-D .Tak samo automatycznie będą przekazywane do Rozdrabniacza i proszkowalni Walce niklu, miedzi itd. z Wiertnicy .Wszystko Hermetycznie i z odsysaniem Automatycznym Elektromagnetycznym żeby się w kosmos nie wydostał ani jeden Wiórek i Pyłek, a wszystko było z Proszkowane jako surowiec do Drukarek D-3. które oczywiście też będą w p.L-2 . Jak widzisz ten System Techniczny pomija ,wytop Rudy w hucie i jakieś tam Odlewy metali w Kosmosie. W tych Drukarkach będą mogły powstawać te Pojazdy kosmiczne Międzyplanetarne.

     • Twój system techniczny zakłada że będziemy mieć do czynienia wyłącznie z samorodkami metali. Obawiam się jednak że częściej będziemy znajdować raczej dokładnie wymieszane konglomeraty różnych minerałów. Proces rafinacji metali będzie raczej niezbędny, co nie znaczy że nie ucieszyłbym się gdybym znalazł taki metaliczny samorodek wielkości planetoidy. Podobno planetoida 16 Psyche czy 216 Kleopatra , 162 385 2000 (BM19), 4034Wisznu, 65679 (1989 UQ) , 7753 (1988 XB), Udal 3200  są planetoidami metalicznymi wartymi biliony dolarów. Dlaczego więc nie wysyła się ku nim próbników w pierwszej kolejności? Dlaczego zawraca się nam głowę nieistotnymi w chwili obecnej projektami poszukiwania życia na Marsie czy Europie?
      Wracając jednak do głównego tematu: Czy przekonałem Cię do idei budowy na orbicie Ziemi w pierwszej kolejności stacji kosmicznej z grawitacją?

     • EJL– Co do asteroid ( samorodków ) to już sobie odpowiedziałeś wymieniając je z nazwy i symbolu, tylko nie piszesz czy one są tzw. Okresowe i ile trwa lat ich eliptyczny Obieg wokół Słońca . To jest ważne ,żeby wysłać do nich Sondy Zwiadowcze. Co do Nowej stacji na LEO z Grawitacją ,to NASA powinna ją zostawić Komercji jak Bigelow. Natomiast NASA powinna tą Sztuczną Grawitację ( 1-G ) zastosować w tej Stacji ( Moon ) w p. L-2 ,ale tanim sposobem i szybko o którym już nadmieniałem.

 3. SpaceX ma ogłosić swoje plany eksploracji marsa jakoś w okolicach września? Czyli nie będzie brał udziału w NextSTEP-2? Trochę szkoda

 4. “wszystkie technologie niezbędne do zbudowania takiej stacji są już opracowane”, “realne rozpoczęcie budowy stacji w 2028 r. ” ? ja czegoś nie rozumiem…

  • IGOR — Transport , Rakiety ,jeszcze ich niema – Falkon Heavy, SLS , Oriony, Dragonyv2 -NIET.

 5. Szkoda, że większość z nas nie dożyje faktycznego użytkowania i zamieszkiwania przestrzeni pozaziemskiej.

  • ERGO SUM— No …. Fakt ,zostawmy to Następnym pokoleniom ,a i to może się im nie spełnić ,bo Cywilizacja za tych 20-lat może już na Ziemi Nie Istnieć. Ciągle na Ziemi Rodzą się ,a potem dochodzą do Władzy Absolutnej Oszołomy ,którym się wydaje że mogą Zawładnąć Całą Ludzkością na niej i zniewolić ją ,a jak wiemy z Historii ,jest to NIEMOŻLIWE.