Galileo FOC FM10 i FM11 na orbicie

0

Dwudziestego czwartego maja rakieta Sojuz-STB wyniosła na orbitę dwa satelity europejskiej konstelacji nawigacji satelitarnej Galileo.

Do startu doszło 24 maja 2016 o godzinie 10:48 CEST z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rosyjska rakieta Sojuz w “europejskiej” wersji STB z górnym stopniem Fregat-MT wyniosła na średnią orbitę okołoziemską dwa satelity nawigacyjne konstelacji Galileo – FM10 i FM11. Start przebiegł prawidłowo i prawie cztery godziny po starcie satelity zostały umieszczone na odpowiedniej orbicie.

Start Sojuza-STB z Galileo FM10 i FM11 / Credits – Arianespace

Galileo FM10 i FM11 to kolejne w pełni funkcjonalne satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Są to już 15 i 16 satelity Galileo, które umieszczono na orbicie, wliczając w to dwa testowe GIOVE i cztery walidacyjne. Aktualnie czternaście z tych satelitów funkcjonuje na orbicie (dwa GIOVE zostały wycofane ze służby w 2012 roku), aczkolwiek jeden z satelitów nie jest w pełni sprawny a dwa kolejne nie znajdują się na poprawnej orbicie.

Było to pierwsze wyniesienie satelitów Galileo na orbitę w 2016 roku. Kolejny start satelitów tej konstelacji planowany jest na połowę listopada tego roku. Wówczas w jednym starcie rakiety Ariane 5 na orbitę zostaną wyniesione cztery satelity Galileo. Pełna operacyjność systemu Galileo powinna być osiągnięta przed końcem tej dekady. Wdrażanie Galileo do powszechnego zastosowania na Ziemi to zadanie Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej (GSA).

(ESA, PFA)

Comments are closed.