Big data na konferencji GLIS 2016

0

Już za 3 tygodnie kolejna konferencja GLIS. Jednym z tematów będzie „big data”.

Global Conference on Space and the Information Society (GLIS) odbędzie się 6 i 7 czerwca w Genewie w siedzibie Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU). Jest to jedna z dwóch, obok International Astronautical Congress (IAC), dużych konferencji organizowanych przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF).

Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji GLIS będzie „big data”, czyli korzystanie z bardzo dużych zbiorów różnorodnych informacji. Temat ten jest w ostatnich latach bardzo popularny w informatyce, przemyśle i nauce. Gromadzenie i analiza ogromnych baz danych otworzyła bowiem wiele nowych zastosowań i możliwości w różnych dziedzinach gospodarki i nauki.

Naturalnie w trakcie GLIS będą omawiane konotacje „big data” z technologiami kosmicznymi. Najbardziej oczywistym przykładem „big data” w tych technologiach są obserwacje Ziemi. Konstelacje takie jak Copernicus będą dostarczały ogromne ilości danych, co dla naukowców, a potem także dla każdego z nas – jako użytkowników, jest zaletą, ale też jednocześnie problemem. Copernicus będzie bowiem dostarczał 10 terabajtów danych dziennie. Dane te muszą zostać odebrane z satelitów, wstępnie lub całkowicie przetworzone, a następnie dostarczone do odbiorców.  Pierwsze centrum danych dla Copernicusa będzie miało pojemność 50 petabajtów.

Gospodarowanie, przetwarzanie i udostępnianie takich ilości danych stanowi wyzwanie inżynierskie na każdym etapie.

Specjalna sesja plenarna w trakcie GLIS, o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez „big data”, będzie moderowana przez Norberta Frischaufa ze SpaceTec Capital Partners. Gośćmi panelu będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, ESA (dr Josef Aschbacher), włoskiej agencji kosmicznej ISA (prezes prof. Roberto Battison), organizacji EUTELSAT, Uniwersytetu Wiedeńskiego i prawnicy (dr Ingo Baumann z BHO Legal).

Rejestracja na konferencję jest nadal otwarta. GLIS2016 będzie poprzedzony (5 czerwca) spotkaniem SpaceUp.

GLIS 2016 Genewa

Kosmonauta.net jest patronem medialnym GLIS 2016.

(IAF, Kosmonauta.net)

Comments are closed.