Sentinel-1B na orbicie

0

Drugi radarowy satelita konstelacji Copernicus został umieszczony 25 kwietnia na orbicie.

Do startu doszło 25 kwietnia o godzinie 23:02 CEST z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Sojuz w konfiguracji STA z górnym stopniem Fregat-M wyniosła na orbitę europejskiego satelitę radarowego Sentinel-1B. Ładunkiem drugorzędnym w tym locie było pięć mniejszych satelitów.

Start został opóźniony łącznie cztery razy – trzy razy ze względów pogodowych i raz ze względów sprzętowych. Lot 25 kwietnia przebiegł prawidłowo i Sentinel-1B znalazł się na polarnej orbicie o wysokości 686 km.

Start Sojuza z Sentinelem-1B / Credits – Arianespace

Sentinel-1B jest częścią europejskiej konstelacji satelitów obserwacji Ziemi o nazwie Copernicus. Jest to drugi satelita radarowy tej konstelacji – Sentinel-1A znalazł się na orbicie na początku kwietnia 2014 roku. Oba satelity zostały wyposażone w radar syntetycznej apertury (SAR), działający na paśmie C. Maksymalna rozdzielczość tego radaru wynosi ok. 5×5 metrów. Misja Sentinela-1B została zaplanowana na minimum 7 lat.

Oprócz Sentinela-1B na orbicie znalazły się także mniejsze satelity – MICROSCOPE, OUFTI-1, AAUSAT4, NORSAT-1 i E-St@r-II.

Następny start rakiety orbitalnej planowany jest na 27 kwietnia. Wówczas po raz pierwszy dojdzie do startu z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostoczny. Ten kosmodrom ma zmniejszyć zależność Rosji od Bajkonuru, który od czasów rozpadu ZSRR znajduje się w Kazachstanie.

(PFA, ESA, LK)

Comments are closed.