Przygotowania do pierwszego startu z Wostocznego

1

Do inauguracyjnego startu z nowego rosyjskiego kosmodromu pozostał tydzień. W nocy z 26 na 27 kwietnia ma wystartować rakieta Sojuz-2.1a z trzema satelitami: astronomicznym Michajło Łomonosow, technologicznym Aist-2 oraz cubesatem SamSat-218/D.

Budowa nowego kosmodromu na dalekim wschodzie Rosji, mająca zastąpić dzierżawiony od Kazachstanu Bajkonur, trwa od 2010 roku. W tym czasie gigantyczny projekt budowlany borykał się z różnymi problemami, w tym ze złym zarządzaniem, malwersacjami, a nawet klęskami żywiołowymi. W styczniu 2016 roku gazeta Izwiestia informowała o korupcji sięgającej 1.4 biliona rubli oraz niewypłacanych pensjach dla podwykonawców pracujących przy budowie kosmodromu.

Mimo kryzysów, wszystko wskazuje na to, że inauguracyjny start z Wostocznego odbędzie jednak pod koniec kwietnia. Ze stanowiska LD1 ma wystartować rakieta Sojuz-2.1a.

Wizualizacja satelity Michajło Łomonosow / Credits: Uniwersytet Michaiła Łomonosowa

Wizualizacja satelity MVL-300 / Credits: Uniwersytet Michaiła Łomonosowa

Na pokładzie znajdą się trzy ładunki. Satelita Michajło Łomonosow (MVL-300) służyć będzie obserwacji rozbłysków gamma równocześnie przy pomocy kamer optycznych oraz detektorów promieniowania gamma. Technologiczny Aist-2, który przetestuje nową platformę dla małych satelitów oraz studencki SamSat-218/D z eksperymentem stabilizacyjnym.

Mimo kwietniowego startu Wostoczny będzie mógł być wykorzystywany w częściowym zakresie. Budowa kosmodromu rozpoczęła się w 2011 i wówczas planowano ją zakończyć w 2018 roku. Z powodu redukcji budżetu zbudowane zostanie tylko jedno, zamiast dwóch planowanych, stanowisko startowe dla rakiet Angara. W dalszej przyszłości to ta rakieta ma przejąć wynoszenie ładunków związanych z rosyjskim programem załogowym. Przy obecnym stanie rosyjskiego budżetu można jedynie spekulować, kiedy loty kosmonautów rozpoczną się z dalekiego wschodu.

Jeden komentarz