NASA Space Apps Challenge

0

23 i 24 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie pod egidą Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych odbędzie się hackathon NASA Space Apps Challenge.

NASA Space Apps Challenge to intensywny, kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy. Jego celem jest opracowanie projektów i rozwiązań koncepcyjnych oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu. W wydarzeniu weźmie udział 100 osób czyli ok. 20 zespołów.

NASA Space Apps Challenge to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. W tym roku odbywa się już po raz piąty. Ubiegłoroczny hackathon zorganizowano jednocześnie w 133 miastach – wzięło w nim udział ok. 14 tys. osób. Tym razem koderzy, projektanci, graficy, inżynierowie, jak również miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotkają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach na całym świecie – w tym po raz pierwszy w Polsce.

Na uczestników tegorocznej edycji czekają zadania pogrupowane w sześciu kategoriach tematycznych: Aeronautyka, Ziemia, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Podróż na Marsa, Układ Słoneczny i nie tylko oraz Technologia kosmiczna. Do najciekawszych należy m.in. stworzenie koncepcji „plecaka rakietowego”, czyli podręcznego, indywidualnego środka transportu dla astronautów kolonizujących Marsa oraz wzorów noszonej elektroniki do użytku w przestrzeni kosmicznej.

Programiści będą mogli wykazać się tworząc gry symulacyjne, oddające realia stacji orbitalnej i kolonii pozaziemskiej. Jury każdego z lokalnych hackathonów przyzna po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace ocenią następnie eksperci Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych, którzy wybiorą 25 najlepszych – ich pomysłodawcy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.

Współorganizatorami NASA Space Apps Challenge w Polsce są szkoła programowania Coders Lab oraz development house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, jest Business Link.

Comments are closed.