Polski start-up wybrany do Disrupt Space Summit

1

7-8 kwietnia w Bremie odbędzie się Disrupt Space Summit. Impreza zgromadzi 300 uczestników, którzy w przedsiębiorczy sposób podejdą do kwestii związanych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Będzie też polski akcent.

Kosmos staje się coraz bardziej dostępny ze względu ulepszone technologie i niższe koszty, co stwarza nowe możliwości dla osób spoza branży. Sektor kosmiczny bardzo szybko rośnie w Ameryce Północnej i ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na przemysł. Za tym poruszeniem miałyby stać startupy. Tradycyjne podmioty rządowe w USA pomagają komercyjnym firmom z sektora kosmicznego w ich rozwoju i utrzymaniu się na rynku. Disrupt Space Summit to inicjatywa, która urodziła się w Bremie, po to, aby przenieść ten trend do Europy.

Szczyt zgromadzi kluczowych przedstawicieli z Europy i nie tylko. Obecni będą inwestorzy, przedsiębiorcy i urzędnicy przedsiębiorstw państwowych odpowiadający za wspieranie innowacji. Wydarzenie odbędzie się w unikalnej, interaktywnej formie – powiedziała Magni Johannsson, współkoordynator Disrupt Space. Będzie to idealne miejsce na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć kosmicznych – dodała.

Disrupt Space budowane jest na podwalinach pierwszego w Europie Startup Weekend Space, który odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Bremie. Łącznie 80 osób, z 18 krajów uczestniczyło w wydarzeniu, rozwijając w ciągu 60 godzin modele biznesowe swoich pomysłów. Analogiczne wydarzenie miało miejsce w październiku w Gdańsku – był to drugi Startup Weekend Space w Europie. Z obu wydarzeń są zespoły, które kontynuują prace i chcą wejść ze swoimi pomysłami na rynek.

Kosmos się coraz bardziej umiędzynaradawia. Disrupt Space Summit ma na celu przekształcenie tej międzynarodowej współpracy w biznesową kooperacje przy wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Początkujących przedsiębiorców ma zachęcić do rozwijania koncepcji biznesowych, aby sprostać globalnym wyzwaniom stawianym przez rząd i branżowych partnerów. Podczas wydarzenia planowane jest przeprowadzenie indywidualnego mentoringu a także dalsze wsparcie w przekształceniu koncepcji w trwały biznes inkubowany w Bremie.

Dotychczas wybrane startupy do Distrup Space / Źródło: http://disruptspace.io

Dotychczas wybrane startupy do Distrup Space / Źródło: http://disruptspace.io

Miasto Brema zostało wyróżnione podczas ostatniego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC 2016) i przyznano mu organizację tej największej branżowej konferencji w 2018 roku. Dla miasta jest to ogromna szansa na zbudowanie infrastruktury i wykorzystania tendencji zwiększonego zainteresowania startupami kosmicznymi z regionu.

Jestem bardzo zadowolony z kontynuowania projektu Startup Weekend Space – powiedział Hans-Georg Tschupke prezes Bremen Invest. Disrupt Space przeniesie wydarzenie na wyższy poziom, gromadząc innowatorów z całej Europy oraz innych części świata, i pomagając Bremie zostać centrum dla kosmicznych przedsięwzięć.

W wydarzeniu mogą wziąć udział firmy związane z sektorem kosmicznym (chociaż nie tylko one mogą aplikować), podmioty rządowe, korporacje oraz inwestorzy.

Jeżeli chodzi o polska reprezentację, do udziału w Disrupt Space zakwalifikował się startup – Blue Dot Solutions, który pracuje nad własnymi produktami wykorzystującymi dane z obserwacji Ziemi oraz GNSS.

(DS)

Jeden komentarz

  1. Mam pomysł, może kogoś natchnie taki biznes: ekskluzywny pogrzeb … na Słońcu. Ciało wysyłane by było długą trajektorią w kierunku słońca, gdzie spalało by się i “wracało” w postaci światła “przez całą wieczność”.