Kontrakt na kolejne dwa Sentinele-2

0

Airbus D&S zbuduje dwa kolejne satelity typu Sentinel-2.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznała firmie Airbus Defence and Space kontrakt na głównego wykonawcę dwóch satelitów, Sentinel-2C i Sentinel-2D, systemu obserwacji Copernicus. ESA nadzoruje budowę Copernicsa na zlecenie Komisji Europejskiej. Kontrakt jest wart 280 mln euro. Airbus będzie nadzorował konsorcjum 50 firm z 17 krajów Europy i USA.

Oddział Airbus Defence and Space w Friedrichshafen (Niemcy) jest odpowiedzialny za projekt systemu, integrację platformy z satelitą oraz testy. Airbus Defence and Space w Tuluzie (Francja) dostarczy instrument multispektralny (Multispectral Instrument (MSI), a Airbus Defence and Space w Madrycie (Hiszpania) odpowiada za mechaniczną strukturę satelity, za produkcję wyposażenia termicznego i wiązek kablowych oraz za systemy zasilania, zarządzania energią i gromadzenia danych.

Satelity 2C i 2D trafią na orbitę około roku 2020, aby przejąć obowiązki i zachować kontynuację pomiarów prowadzonych przez młodsze satelity 2A i 2B. Z orbity heliosynchronicznej o wysokości ponad 780 km wykonują one pomiary w 13 pasmach światła widzialnego i podczerwieni, o rozdzielczości 10, 20 i 60 metrów.

Jako część programu Copernicus, satelity Sentinel-2 dostarczają ważnych danych obserwacyjnych związanych z użytkowaniem gruntów, jakością wody, rolnictwem i leśnictwem, gospodarką przestrzenną, katastrofami naturalnymi (powodziami, pożarami lasu, osunięciami ziemi, erozją), a także pomocą humanitarną. Satelity są również używane do obserwacji środowiskowej obszarów przybrzeżnych i do monitorowania lodowców oraz pokrywy lodowej i śnieżnej.

Pierwszy satelita z tej rodziny, Sentinel-2A, został wyniesiony 23 czerwca 2015 roku rakietą Vega z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej i realizuje już swoje zadania. Obecnie dostępnych do pobrania jest ponad 7000 zbiorów danych o łącznej objętości 35 TB. Dotychczas społeczność użytkowników pobrała ponad 57 000 zbiorów danych o objętości 276 TB. Od połowy stycznia aktywność użytkowników znacznie wzrosła i obecnie pobierają oni 7 TB danych każdego dnia. Budowa satelity Sentinel-2B postępuje zgodnie z planem, a jego start zaplanowano na koniec bieżącego roku.

(AD&S)

Comments are closed.