Udany start PSLV-XL z sześcioma satelitami (16.12.2015)

0

W środę 16 grudnia rakieta indyjska PSLV wyniosła sześć satelitów dla Singapuru.

Start indyjskiej rakiety PSLV w konfiguracji XL (Polar Satellite Launch Vehicle) nastąpił 16 grudnia o godzinie 13:30 CET z indyjskiego kosmodromu Satish Dhawan Space Center (Sriharikota). Oznaczenie tego startu to PSLV-C29. Rakieta wyniosła na orbitę sześć singapurskich satelitów. Było to jednocześnie przypieczętowanie 50 rocznicy nawiązania stosunków między Indiami, a Singapurem.

TeLEOS-1 / Credits - AgilSpace

TeLEOS-1 / Credits – AgilSpace

Mierząca ponad 44 metrów czterostopniowa rakieta PSLV-XL opuściła kosmodrom, kierując się ku niskiej orbicie okołoziemskiej. Po 18 minutach, po odłączeniu czwartego stopnia, PSLV uwolniła pierwszego i zarazem największego wynoszonego satelitę – 400 kg TeLEOS-1. W ciągu kolejnych 3 minut zostały uwolnione pozostałe satelity.

Zespół z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), ogłosił sukces misji, krótko po udanej orbitacji ostatniego z obiektów. Wszystkie satelity zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej, mniej więcej na wysokości ok. 550 km ponad powierzchnią Ziemi. Ostateczne parametry orbity nie odbiegały znacząco od pierwotnych planów.

Kent Ridge 1 / Credits - BST, NUS

Kent Ridge 1 / Credits – BST, NUS

Oprócz TeLEOS-1 – głównego obiektu, rakieta wyniosła mikrosatelity i CubeSaty. TeLEOS-1 jest satelitą przeznaczonym do obserwacji Ziemi, wyprodukowanym przez ST Electronics z Singapuru. Żywotność satelity przewidziana jest na 5 lat. Będzie on poruszać się w pasie około równikowym (15˚ na północ i południe od równika) z czasem rewizyty 12 – 16 h. Planuje się, że zdjęcia wykonane przez TeLEOS-1 będą udostępnione komercyjnie w różnych aplikacjach.

Pozostałe satelity to:

  • VELOX-CI (123 kg) – mikrosatelita przeznaczony do badania obszarów tropikalnych, wykorzystujący techniki “radio occultation”. Zarządzaniem satelity zajmie się stacja w uniwersytecie Nanyang Technological University.
  • Kent Ridge 1 (78 kg) – mikrosatelita opracowany przez National University of Singapore, posiadający dwa główne ładunki: aparat do fotografii widmowej o średniej rozdzielczości oraz aparat do wykonywania zdjęć w podczerwienie. Drugi główny instrument to kamera o wysokiej rozdzielczości nagrywająca obrazy w czasie rzeczywistym.
  • VELOX-II (13 kg) – 6 jednostkowy demonstrator w satelicie typu CubeSat z trzema eksperymentami: komunikacyjnym, nawigacyjnym (GPS) oraz odpornym na zniszczenia. Opracowany został przez Nanyang Technological University.
  • Athenoxat 1 – trzy jednostkowy CubeSat, zaprojektowany i skonstruowany przez Microspace Rapid Pvt Ltd. z Singapuru. Jest to teledetkcyjny nanosatelita demonstracyjny, przeznaczony do obserwacji Ziemi.
  • Galassia (3,4 kg) – dwu jednostkowy CubeSat należący do National University of Singapore, posiadający dwa ładunki. Pierwszy z nich ma za zadanie pomiar liczby elektronów w jonosferze nad powierzchnią Singapuru, natomiast druga to niewielki system do badania korelację kwantową w przestrzeni kosmicznej.

Start PSLV-XL z 16 grudnia 2015. Start od 30 minuty nagrania / Credits – DoordarshanNational

Był to piąty i ostatni indyjski start rakiety w 2015 roku.

(PFA)

Comments are closed.