Udany start Progressa MS-01 (21.12.2015)

0

Dwudziestego pierwszego grudnia na orbitę został wyniesiony pierwszy egzemplarz bezzałogowego pojazdu Progress w wersji MS.  

Progress MS to najnowsza wersja rosyjskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Progress. W porównaniu z poprzednią wersją – M-M – w tych Progressach wprowadzono kilka istotnych zmian.

Nowe statki są w stanie zabierać ze sobą małe satelity w zewnętrznym zasobniku. Poprawiono także niektóre elementy pokładowe, m.in. system nawigacji oparty o nawigację satelitarną oraz cyfrowy system cumowania Kurs NA.

Co ciekawe, w Progressie MS jest także mniejsza ilość komponentów zbudowanych poza Rosją – najważniejszy z nich, budowany na Ukrainie system telemetrii, został zastąpiony rosyjskim zintegrowanym systemem. Dzięki tym zmianom Progress MS jest w stanie wysyłać telemetrię także poprzez rosyjską sieć satelitów Łucz.

Do pierwszego startu Progressa MS doszło 21 grudnia 2015 roku. Oznaczenie tego pojazdu to Progress MS-01. Start odbył się o godzinie 09:45 z kosmodromu Bajkonur za pomocą rakiety Sojuz-2.1a. Start przebiegł prawidłowo i Progress MS-01 został wprowadzony na wstępną orbitę.

Przez kolejne kilkadziesiąt godzin ten Progress będzie “doganiać” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), stopniowo zmieniając parametry swojej orbity. Cumowanie do ISS planowane jest na 23 grudnia, na godzinę 11:31 CET.

Start Progressa MS-01 – 21.12.2015 / Credits – NASA TV

Na pokładzie Progressa MS-01 znajduje się ok. 2,5 tony ładunku, w tym eksperymentów naukowych, części zapasowych, żywności, ubrań, paliwa, wody oraz tlenu.

(LK, PFA)

Comments are closed.