Airbus dostarczył do NASA pierwszy testowy model strukturalny modułu serwisowego statku Orion.

Jak informuje Aibus Defence and Space, firma dostarczyła pierwszy testowy model strukturalny (STA) modułu serwisowego statku kosmicznego Orion, do centrum badawczego NASA Plum Brook w Sandusky w stanie Ohio. Model jest pierwszym z szeregu modułów serwisowych opracowanych i zbudowanych przez AD&S dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), których zadaniem jest zapewnienie napędu, energii i podtrzymania życia w Orionie – przyszłym załogowym statku kosmicznym NASA.

„Dostarczenie testowego modułu strukturalnego jest ważnym kamieniem milowym dla programu Orion oraz Airbus Defence and Space, pierwszego europejskiego dostawcy kluczowego systemu tworzonego na potrzeby amerykańskiej kosmicznej misji załogowej. Jestem bardzo dumny, że nieocenione doświadczenie naszych zespołów, oparte na udanych misjach automatycznych statków transportowych ATV zyskało uznanie i przyczyni się w przyszłych dziesięcioleciach do wysyłania załogowych misji w głęboką przestrzeń kosmiczną”, powiedział François Auque, dyrektor działu systemów kosmicznych AD&S.

Po wstępnych badaniach statycznych konstrukcji, przeprowadzonych w zakładzie Thales Alenia Space w Turynie, w centrum NASA odbędzie się seria badań dynamicznych koniecznych do zbudowania modelu lotnego modułu serwisowego (ESM) Oriona. Badania te symulują warunki takie jak obciążenia i naprężenia występujące podczas wystrzelenia. Wyniki badań posłużą też do określenia, czy wymagania strukturalne i masowe są zgodne z obliczeniami oraz czy moduł serwisowy spełnia normy NASA w zakresie bezpieczeństwa załogi. STA jest dokładną repliką modułu serwisowego Oriona, jednak bez jego funkcjonalności.

To pierwszy raz, gdy Europa zaangażowała się w dostarczenie krytycznych elementów systemowych dla amerykańskiego projektu eksploracji odległej przestrzeni kosmicznej. W grudniu 2012 roku NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna uzgodniły proces certyfikacji europejskiego modułu serwisowego wraz z nowym amerykańskim statkiem kosmicznym Orion. Moduł ten oparty jest na konstrukcji automatycznego statku transportowego (ATV) oraz na wnioskach wyciągniętych z jego eksploatacji. Statek ten również został skonstruowany przez firmę Airbus Defence and Space dla ESA, a jego przeznaczeniem było zaopatrywanie międzynarodowej stacji kosmicznej.

Planowane jest wykorzystanie Oriona na potrzeby misji załogowych na Księżyc, asteroidy oraz do dalekich zakątków przestrzeni kosmicznej. Firma Lockheed Martin Space Systems opracowuje i buduje dla NASA kapsułę kosmiczną dla co najmniej czterech astronautów. Moduł serwisowy ESM będzie napędzać statek kosmiczny, zasilać go w energię oraz zapewni główne elementy jego systemu podtrzymywania życia.

Exploration Mission-1 będzie pierwszą zaplanowaną bezzałogową misją Oriona, w ramach której osiągnie on odległą orbitę wsteczną Księżyca, po czym nastąpi powrót na Ziemię. Celem tej misji jest nie tylko dowiedzenie możliwości statku przed wysłaniem go w załogową misję, lecz także uzyskanie kwalifikacji na potrzeby nowych rakiet systemu Space Launch System NASA. Następnie na rok 2020 planowane jest wystrzelenie Oriona w kosmos z astronautami na pokładzie w ramach misji Exploration Mission-2. Więcej o dalekosiężnych planach NASA można dowiedzieć się z wywiadu z Williamem Gerstemaierem.

AD&S

1 komentarz