Budżet NASA uchwalony na 2016

1

Udało się uchwalić budżet NASA na 2016 rok o wysokości 19,3 mld dolarów. To najwyższy budżet NASA od 2011 roku.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się 1 października. Oznacza to, że przed tą datą amerykański Kongres musi uchwalić nową ustawę budżetową. Do końca września, w wyniku wyraźnego konfliktu pomiędzy dwiema partiami politycznymi, nie udało się uchwalić budżetu na nowy rok fiskalny. Przez chwilę istniało nawet ryzyko paraliżu amerykańskiej administracji (tzw. “government shutdown”), ale ostatecznie zakończyło się na trybie continuing resolution (CR). Amerykańscy politycy dali sobie czas do początku grudnia na uchwalenie budżetu federalnego USA.

Pod koniec października udało się doprowadzić do kompromisu. Większość polityków partii republikańskiej i wszyscy partii demokratycznej zgodziło się na nieznaczne podniesienie wydatków USA oraz na podniesienie limitu długu publicznego do marca 2017.

Dla NASA jest to dobra wiadomość. Tryb CR nie jest optymalny, gdyż zakłada podobne wydatki na te same programy, co w przypadku przygotowań do startów misji, zakończenia czy rozpoczęcia różnych projektów ogranicza możliwość działania.

Na dodatek NASA otrzyma więcej funduszy niż to wcześniej zakładano. Zamiast 18,3 (propozycja Senatu) czy 18,5 (propozycja NASA i Białego Domu) miliardów dolarów, amerykańska agencja kosmiczna otrzyma blisko 19,3 miliarda dolarów.

Rakieta SLS - jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits - NASA

Rakieta SLS – jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits – NASA

Najbardziej skorzysta na tym program eksploracyjny, w szczególności budowa rakiety SLS. Na tę rakietę NASA ma wydać w 2016 roku 1,9 miliarda dolarów – o około 550 milionów dolarów więcej niż NASA i Biały Dom proponowały. Z kolei program komercyjnych lotów, co roku otrzymujący zredukowane nakłady, tym razem otrzyma tyle, ile NASA proponowała – blisko 1,25 miliarda dolarów. Oznacza to, że planowane na 2017 rok pierwsze załogowe loty kapsuł Dragon 2 i CST-100 Starliner prawdopodobnie nie ulegną kolejnym opóźnieniom.

19,3 miliarda dolarów wydaje się być dużą kwotą. Jednakże, uwzględniając inflację, jest to podobny budżet do tego, który NASA otrzymała w 2011 roku.

Niestety, pojawiają się także doniesienia, że w 2016 roku NASA będzie zmuszona zakończyć dwie misje: Opportunity i LRO. Ta kwestia zawierała się w propozycji budżetowej Białego Domu i prawdopodobnie dzięki wyższym nakładom na NASA obie misje będą działać przynajmniej do końca września 2016 roku.

Warto również dodać, że w listopadzie 2016 roku odbędą się wybory prezydencie w USA. Aktualnie jednak polityka kosmiczna bardzo rzadko pojawia się debatach poszczególnych kandydatów i nie ma też dużego zainteresowania wśród opinii publicznej.

(Ptco, Planetary, PFA)

Jeden komentarz

  1. Jeśli by wreszcie zaczęto produkować nie-komiksowe filmy kosmiczne (np. dobre thrillery, szpiegowskie czy nawet romantyczne) to opinia publiczna miała by inne zdanie. Za taki stan rzeczy odpowiadają właśnie producenci filmów, którzy w kosmosie potrafią tylko robić bajeczki dla dzieci.