O misji na Marsa podczas IAC 2015 – zadaj pytanie!

4

W ramach IAC Jerozolima 2015 odbędzie się specjalna dyskusja o planowanej przez NASA załogowej misji na Marsa. Zadaj pytanie przedstawicielom NASA i Lockheed Martin!

W czwarty i tym samym przedostatni dzień Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2015 w Jerozolimie, czyli 15 października, odbędzie się wykład i dyskusja poświęcona dalszym krokom w kierunku załogowego lotu na Marsa, planowanego przez amerykańską NASA.

Lot na Marsa będzie dziejowym krokiem w historii lotów kosmicznych, jak i w całej historii ludzkości. NASA planuje tego dokonać statkiem kosmicznym Orion, pierwszy raz przetestowanym w grudniu 2014 roku.

O kolejnych krokach tego ambitnego przedsięwzięcia, czekających go wyzwaniach i zagrożeniach, będą rozmawiać dwaj główni decydenci tego programu: William Gerstenmaier, wicedyrektor NASA ds. lotów i operacji załogowych oraz dr Michale Hawes, wiceprezes koncernu Lockheed Martin i zarządzający programem Orion z ramienia LM, głównego wykonawcy statku Orion.

Kosmonauta.net, partner medialny IAC 2015, przeprowadzi 15 października wywiad z dwoma panelistami. Jeśli masz ciekawe pytanie na temat programu Orion, możesz zadać je na Polskim Forum Astronautycznym. Redakcja wybierze te najbardziej interesujące i zada je rozmówcom.

IAC 2015 – największe spotkanie branży astronautycznej na świecie – będzie trwał od 12 do 16 października w Jerozolimie, w International Convention Center – Binyanei Hauma. W trakcie trwania kongresu odbędzie się 30 sympozjów i ponad 2000 prezentacji przedstawicieli środowiska astronautycznego i kosmicznego z 70 krajów.

Na IAC 2015 pojawi się również stanowisko firm polskiego sektora kosmicznego, m.in. Blue Dot Solutions i SpaceForest.

IAC 2015 / Credits: www.iac2015.org

IAC 2015 / Credits: www.iac2015.org

4 komentarze

  1. A ktoś z Was oglądał serial “Race to Mars” na Discovery Science. Polecam ciekawy serial. Były tam piękne statki. A jedyne co przypominało Oriona to był moduł powrotny Columbia. Maleńki lądownik w którym załoga wracała na Ziemi kilka godzin od odłączenia się od ogromnego statku podróżne o nazwie Terra Nova.

  2. Ja mam pytanie. Kiedy ktoś wreszcie zacznie coś konkretnego robić, zamiast ględzić od rzeczy na kolejnej niepotrzebnej konferencji?

  3. Czegoś nie pojmuję – kto czytał książkę Zubrina “Czas marsa” będzie wiedział o czym mówię – puszka tuńczyka to dość mały habitat ale każdy z 4 członków załogi miał mieć swój kojec, do tego dwa poziomy, łazienka itd.

    Zastanawiam się kto chciałby spędzić 3 miesiące w Orionie ?? Wielkość kabiny dużego auta, zero prywatności, brak łazienki, brak przegród. Jakaś masakra

    • Jakiś rodzaj habitatu będzie zapewne dodany.podróż samej kapsuły orion jest jak piszesz absurdem. Oriona traktować należy jako command module i pewnie w tym kontekście zespol ekspedecyjny określa się takim mianem. Poza tym faktem Orion jest na chwile obecna jedynym istniejącym hardware całej tej pieśni przyszłości związanej z lotem na marsa dlatego tylko o nim można cokolwiek napisać.reszta to akademickie dyskusje.