Blue Dot Solutions na IAC 2015!

0

Po raz szósty z rzędu przedstawiciele Kosmonauta.net/Blue Dot Solutions wezmą udział w prestiżowej konferencji International Astronautical Congress.

International Astronautical Congress (IAC) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją sektora kosmicznego, której kolejne edycje co roku odbywają się w innym mieście, na innym kontynencie. Każdego roku na kolejną edycję przyjeżdża tysiące specjalistów sektora kosmicznego, reprezentujących państwa niemal z całego świata. Tym samym IAC pełni rolę forum, na którym odbywają się prezentacje z wszystkich dziedzin astronautyki: od kwestii technicznych, takich jak małe satelity czy rakiety nośne, poprzez koncepcje misji na niską orbitę wokółziemską lub poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, aż po tematy ekonomiczne i polityczne.

Co roku na wspólnym panelu spotykają się również dyrektorzy głównych światowych agencji kosmicznych i rozmawiają o współczesnych możliwościach międzynarodowej współpracy.

Od 2010 roku, od czasów IAC w Pradze, nasz zespół regularnie uczestniczy w tej prestiżowej konferencji. W 2015 roku konferencja IAC odbędzie się w Jerozolimie.

Na tegoroczne IAC została zaakceptowana nasza prezentacja pt. “Satellite services for water problems in Jordan: SpaceForMed study results”. Publikacja ma związek z naszym projektem dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zakończyliśmy w pierwszych miesiącach 2015 roku. Projekt dotyczył możliwości wykorzystania danych satelitarnych dla infrastruktury wodnej w Jordanii. Nasz zespół przeanalizował pięć opcji, biorąc pod uwagę nie tylko możliwości technologiczne, ale także lokalne uwarunkowania dla zaproponowanych aplikacji.

IAC 2015 odbędzie się pomiędzy 12 a 16 października. Wraz z konferencją na IAC odbędzie się wystawa, na której miejsca zarezerwowały największe i najważniejsze firmy i agencje sektora kosmicznego. Duże stanowisko zaprezentuje SpaceX, duże stanowisko ma również francuska agencja CNES oraz niemiecka DLR.

Przez najbliższe kilka lat IAC będzie się odbywać z dala od Europy. Oznacza to mniejsze zainteresowanie europejskiego sektora kosmicznego w uczestnictwie w części wystawowej tej konferencji. Dlatego też IAC 2015 może być bardzo ciekawym wydarzeniem, także z polskiej perspektywy. W przyszłym roku kongres będzie goszczony przez meksykańskie Guadalajara, zaś za dwa lata odbędzie się w australijskim Adelaide.

Comments are closed.