Rakietowa środa (02.09.2015)

2

W środę 2 września 2015 odbyły się dwa starty: załogowej misji Sojuz TMA-18M i satelity MUOS-4.

Do pierwszego startu doszło 2 września o godzinie 06:37 CEST. Rakieta Sojuz-FG z kosmodromu Bajkonur wyniosła na orbitę kapsułę załogową Sojuz TMA-18M. Na pokładzie tej kapsuły znalazło się trzech kosmonautów: Rosjanin Siergiej Wołkowa (3 lot), Duńczyk Andreas Mogensen (1 lot, ESA) oraz Kazach Ajdyn Aimbietow (1 lot). Celem lotu Sojuza jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Start przebiegł zgodnie z planem i Sojuz znalazł się na odpowiedniej orbicie.

Lot Sojuza TMA-18M jest szczególny z dwóch względów. Po pierwsze – długość lotu do Stacji. Ostatnie loty Sojuzów do ISS trwały mniej niż sześć godzin. Ten lot trwać będzie dwa dni, ponieważ aktualnie ISS przebywa na zbyt wysokiej orbicie, by Sojuz mógł do Stacji dotrzeć w kilka godzin. Po drugie – wymiana tylko jednego członka stałej załogi na ISS. Duńczyk Mogensen i Kazach Aimbietow pozostaną na ISS zaledwie kilka dni – ich powrót na Ziemię planowany jest na 12 września. Mogensen i Aimbietow wrócą na Ziemię wraz z Gienadijem Padałką na pokładzie Sojuza TMA-16M. Z kolei Wołkow wróci na Ziemię na pokładzie Sojuza TMA-18M wraz ze Scottem Kelly oraz Michaiłem Kornijenko, którzy odbywają roczny lot na ISS i są obecnie na półmetku swojej misji.

Start Sojuza TMA-18M / Credits – NASA TV, SpaceVids.tv

Drugi start 2 września odbył się o godzinie 12:18 CEST. Amerykańska rakieta Atlas 5 w konfiguracji 551 wyniosła na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) czwartego wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Mobile User Objective System (MUOS-4). Ten satelita ma służyć do łączności amerykańskiej marynarce. MUOS-4 zbudowano na bazie platformy A2100 firmy Lockheed Martin. Masa tego satelity to aż 6740 kg – jest to jeden z najcięższych satelitów telekomunikacyjnych przeznaczonych do służby na orbicie geostacjonarnej (GEO). Lot przebiegł prawidłowo.

Start MUOS-4 / Credits – ULA, SpaceVids.tv

Kolejny start rakiety orbitalnej jest planowany na 11 września. Wówczas rakieta Sojuz-STB wyniesie z Kourou na średnią orbitę okołoziemską dwa satelity nawigacyjne konstelacji Galileo.

2 komentarze

  1. Chyba trzeba coś poprawić 😉

    “Na pokładzie tej kapsuły znalazło się trzech kosmonautów: Rosjanina Siergieja Wołkowa (3 lot), Duńczyka Andreasa Mogensena (1 lot, ESA) oraz Kazacha Ajdyna Aimbietowa”