Udany start HTV-5 (19.08.2015)

0

Japońska rakieta H-IIB wyniosła 19 sierpnia bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy HTV-5. Pojazd jest w drodze do ISS.  

Start rakiety H-IIB nastąpił 19 sierpnia o godzinie 13:50 CEST z japońskiego kosmodromu Tanegashima. Lot rakiety przebiegł prawidłowo. Na pokładzie tej rakiety znalazł się japoński bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy HTV-5. Inna nazwa pojazdów HTV to Kounotori (pol. bocian).

Start HTV-5 / Credits – NASA TV

Celem piątego lotu HTV jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). HTV-5 zabrał ze sobą 5,7 tony ładunku, z czego 4,7 tony znajduje się wewnątrz przedziału ciśnieniowego pojazdu. 200 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej zostało dodanych wskutek niedawnej katastrofy pojazdu Dragon CRS-7.

Poza sekcją ciśnieniową na HTV-5 zainstalowano teleskop CALET (Calorimetric Electron Telescope). Celem CALET jest m.in. poszukiwanie śladów ciemnej materii we Wszechświecie. CALET jest projektem włosko-japońskim, który pozostanie przyłączony do ISS przez około półtora roku.

Ten egzemplarz pojazdu Kounotori charakteryzuje się pewnymi modyfikacjami względem wcześniejszych HTV. Niektóre z paneli słonecznych zamieniono na eksperyment KASPER (Kounotori Advanced Space Environment Research), który bada warunki orbitalne w otoczeniu pojazdu. HTV-5 ma także nieco wyższą nośność: można zainstalować w jego sekcji ciśnieniowej 12 więcej toreb transportowych, które są typu “late access”, czyli do stosunkowo późnej instalacji przed startem.

Na pokładzie HTV-5 znajduje się 18 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat: SERPENS, S-CUBE, AAUSAT-5, GMOX-3 i czternaście obserwacyjnych Flock z serii 2b.

HTV-5 znajdzie się w pobliżu ISS 24 sierpnia. Tego dnia, około 12:55 CEST nastąpi przechwycenie HTV-5 przez ramię robotyczne Stacji. Pojazd zostanie przytwierdzony do nadirowego węzła modułu Harmony.

Był to pierwszy start rakiety od 25 lipca. Kolejny start rakiety orbitalnej powinien nastąpić już jutro. Europejska rakieta Ariane 5 wyniesie dwa satelity telekomunikacyjne z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Okienko startowe otwiera się 20 sierpnia o 22:10 CEST a zamyka tego samego dnia o 23:56 CEST.

(PFA)

Comments are closed.