Pierwsze obrazy Ziemi i Księżyca z DSCOVR

0

NASA opublikowała pierwsze obrazy Ziemi i Księżyca wykonane przez sondę DSCOVR, znajdującą się około 1,5 mln przed naszą planetą w kierunku Słońca.  

Start sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) nastąpił 12 lutego o godzinie 00:03 CET za pomocą rakiety Falcon 9R v1.1. Był to pierwszy lot tej rakiety wynoszący satelitę poza orbity okołoziemskie. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i przez kolejne miesiące sonda DSCOVR zbliżała się do swojego miejsca działania – okolicy punkty L1 układu Ziemia-Słońce. W tym regionie przebywają już sondy SOHO, WIND i ACE, których zadaniem – podobnie jak DSCOVR – jest obserwacja Słońca i jego wpływu na “kosmiczną pogodę”. DSCOVR wyróżnia jednak pewien szczegół – na pokładzie sondy zainstalowano kamerę skierowaną ku Ziemi. Dzięki niej możliwe będzie stałe obserwowanie oświetlonej części naszej planety. Operatorami DSCOVR jest NASA oraz NOAA.

Pierwsze zdjęcie z sondy DSCOVR - kontynenty amerykańskie / Credits - NASA, NOAA

Pierwsze zdjęcie z sondy DSCOVR – kontynenty amerykańskie / Credits – NASA, NOAA

Na początku czerwca sonda dotarła do L1. Rozpoczęły się przygotowania do fazy naukowej misji. Pierwsze zdjęcie Ziemi z DSCOVR, przedstawiające Amerykę Północną i Południową, opublikowano 20 lipca. Dziesięć dni później opublikowano kolejne zdjęcie Ziemi, tym razem przedstawiające Afrykę i Europę.

Drugie opublikowane zdjęcie z DSCOVR - Afryka i Europa / Credits - NASA, NOAA

Drugie opublikowane zdjęcie z DSCOVR – Afryka i Europa / Credits – NASA, NOAA

Piątego sierpnia NASA opublikowała nagranie z przejścia Księżyca na tle Ziemi. Nagranie, które prezentujemy poniżej, wykonano na przestrzeni prawie pięciu godzin. Początek nagrania to 16 lipca o godzinie 21:50 CEST, z kolei koniec nagrania to 17 lipca o 02:45 CEST. W tym czasie oświetlona część Ziemi to kontynenty amerykańskie.

Księżyc i Ziemia w dniu 16/17 lipca 2015 roku, obserwowane przez sondę DSCOVR / Credits – NASA/NOAA

Zbliżenie na Księżyc - widoczne rozmycie oraz zielona "obwódka" z jednej strony naszego satelity. Są to artefakty powstałe podczas tworzenia obrazu Księżyca z ekspozycji z różnych filtrów. / Credits - NASA, NOAA

Zbliżenie na Księżyc – widoczne rozmycie oraz zielona “obwódka” z jednej strony naszego satelity. Są to artefakty powstałe podczas tworzenia obrazu Księżyca z ekspozycji z różnych filtrów. / Credits – NASA, NOAA

Co ciekawe, Księżyc na tym zdjęciu nie jest “idealny”. Podczas wykonywania kolejnych zdjęć przy pomocy różnych filtrów przez sondę DSCOVR, nasz naturalny satelita zmienił nieco swoją pozycję. W konsekwencji z jednej strony widać zieloną obwódkę Srebrnego Globu. Ponadto, Księżyc jest wyraźnie rozmazany.

We wrześniu NASA otworzy dedykowaną stronę misji DSCOVR, na której będzie można zobaczyć aktualne zdjęcia Ziemi przesłane przez tę sondę.

(NASA)

Comments are closed.