Na toruńskiej Barbarce, między 13 a 16 sierpnia 2015, odbędzie się Toruński Zlot Miłośników Astronomii.

Pierwszy w historii zlot w „stolicy polskiej astronomii” został zorganizowany w 2010 roku, przez pasjonatów zgromadzonych wokół Internetowego Portalu Astronomicznego – AstroVisioN.pl. Entuzjazm towarzyszący zarówno uczestnikom, jak i licznym instytucjom wspierającym, sprawił, że organizatorzy zaczęli myśleć o kolejnych edycjach.

Piąty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2015 r. (czwartek – niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, która położona jest zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

Na uczestników TZMA2015 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium – w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny, a także historyczny teleskop Drapera. Uczestnicy zlotu udadzą się również do toruńskiego Planetarium, Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy, Domu Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Poza tym wysłuchają wykładów popularnonaukowych.

Astrograf Henry'ego Drapera przekazany w 1947 roku do obserwatorium w Piwnicach przez Harvard Observatory / Credit: Margoz, License: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Astrograf Henry’ego Drapera przekazany w 1947 roku do obserwatorium w Piwnicach przez Harvard Observatory / Credit: Margoz, License: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Wykłady i warsztaty

Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. „Ciemna materia i ciemna energia” poprowadzi prof. Andrzej Strobel z Centrum Astronomii UMK.

Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe dotyczące m.in. astrofotografii słonecznej oraz redukcji i analizy danych fotometrycznych w programie C-MuniPack. Niezbędne oprogramowanie oraz dane obserwacyjne dostarczą prowadzący zajęcia. Warsztaty o astrofotografii słonecznej, które przygotował Łukasz Sujka, rozpoczną się teoretycznym wprowadzeniem. Następnie prelegent zaprezentuje własny sprzęt obserwacyjny oraz zastosowane modyfikacje, a jeśli pogoda będzie łaskawa, również sam proces obserwacji i zbierania danych. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy zlotu nauczą się obróbki danych pod okiem prowadzącego.

Kolejne zajęcia praktyczne będą dotyczyły mierzenia jasności gwiazd metodą aperturową w oparciu o obrazy z kamery CCD. Pod opieką Ernesta Świerczyńskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, miłośnicy dowiedzą się w jaki sposób zredukować dane fotometryczne, a następnie wykonają samodzielnie pomiary jasności gwiazd. Do tego celu zostanie użyty pakiet C-MuniPack. Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostaną sprawdzone pod kątem zmienności w programie Period04. Celem tych warsztatów jest przede wszystkim wprowadzenie miłośników w problemy związane z redukcją i analizą danych fotometrycznych, a także zademonstrowanie metod pozwalających wykazać zmienność gwiazd oraz wyznaczyć jej okres.

O wydarzeniu będzie mozna usłyszeć m.in. w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, a także przeczytać na portalach: astronomia24.com oraz forumastronomiczne.pl.

Aby wziąć udział w wydarzenie niezbędna jest rejestracja, której można dokonać po wypełnieniu formularza, dostępnego na stronie internetowej TZMA2015: www.tzma2015.pl. Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 250 zł.

(mat. organizatora)

Comments are closed.