Zaledwie po 4 dniach od wyniesienia Sentinel-2A nadesłał pierwsze zdjęcia powierzchni Ziemi.

Sentinel-2A: północne Włochy i południowa Francja sfotogradowane 27 czerwca 2015 o 10:25 UTC / Credit: Copernicus data (2015)/ESA

Sentinel-2A: północne Włochy i południowa Francja sfotogradowane 27 czerwca 2015 o 10:25 UTC / Credit: Copernicus data (2015)/ESA

Sentinel-2A, pierwsze „kolorowe oko” programu Copernicus Komisji Europejskiej, został wyniesiony na orbitę 23 czerwca 2015. Zaledwie 4 dni później przekazał na Ziemię pierwsze zdjęcia powierzchni Ziemi, dając próbkę danych jakie wkrótce będzie przesyłał codziennie.

Pierwsze światło Sentinela-2A objęło teren o szerokości 290 kilometrów rozciągający się od Szwecji, przez Europę Środkową, Morze Śródziemne, po Algierię. Zebrane dane trafiły do stacji naziemnej Matera we Włoszech.

Niestety, Europa Północna i Środkowa były wówczas zachmurzone i pierwszy sfotografowany ląd jaki ukazał się obsłudze misji obejmował tereny północnych Włoch i Riwiery Francuskiej. Dzięki rozdzielczości 10 metrów mogli oni ujrzeć pojedyncze budynki Mediolanu, pola nad rzeką Pad i porty południowej Francji.

Zdjęcia z Sentinela to jednak nie tylko ładne obrazki, ale przede wszystkim mnóstwo użytecznych danych do zastosowania w wielu dziedzinach gospodarki i życia codziennego. Jak powiedział Volker Liebig, dyrektor programu obserwacji Ziemi ESA, „Sentinel-2 pozwoli nam uzyskać dane potrzebne dla usług monitoringu powierzchni ziemi, i które będą podstawą działania szerokiego spektrum aplikacji w rolnictwie, leśnictwie, ochronie środowiska czy planowaniu przestrzennym”.

Jakość zdjęć już jest miłym zaskoczeniem dla operatorów satelity a to dopiero początek pracy z nim. Przez najbliższe trzy miesiące urządzenia obrazujące satelity będą przechodziły przez fazę uruchamiania, obejmującą również kalibrację. Dzięki temu użytkownicy otrzymają w przyszłości najlepsze możliwe dane z Sentinela.

Sentinel wykonuje zdjęcia w 13 pasmach fal elektromagnetycznych obejmujących światło widzialne, bliską podczerwień (NIR) i krótkofalową podczerwień (SWIR). Sentinel-2A jest też pierwszym optycznym satelitą obserwacji Ziemi, który czerwony skraj widma rejestruje w trzech pasmach, co pozwoli uzyskać nowe informacje o wegetacji na Ziemi. Jego bliźniak, Sentinel-2B, trafi na orbitę w 2016 roku.

Zdjęcia w większej rozdzielczości (pełna 10-metrowa rozdzielczość zdjęć nie jest dostępna na stronach ESA):

(ESA)

2 komentarze

  1. Prawdę powiedziawszy to nie widzę jakiegoś kolosalnego postępu. Dlaczego postęp jest czyniony takimi mikroskopijnymi krokami i na każdy trzeba wydawać takie krocie ???? Czy nie działa tu przypadkiem prawo spowalniania biznesu ze względu na koszty ????

    • Hubert Bartkowiak on

      Na szczęście widzą go naukowcy. Najnowszy amerykański Landsat oferuje rozdz. 15 metrów, podobnie jak jego dwaj poprzednicy. Różnica jest więc znaczna. Do tego dochodzi duża szerokość wiązki obrazującej i wspomniane unikalne zestawy pasm.