ViviSat ogłasza klientów

0

Amerykańska firma ViviSat ogłosiła pozyskanie klientów na satelitę wydłużającego czas pracy satelitów telekomunikacyjnych.


Około jedna trzecia sektora kosmicznego (w wielkości przychodów) to telekomunikacja. W szczególności mowa tutaj o usługach dotarczanych przez satelity telekomunikacyjne działające z orbity geostacjonarnej (GEO). Takie satelity są najczęściej bardzo skomplikowane, wyposażone często w kilkadziesiąt transponderów i o masie przekraczającej pięć ton. Koszt takiego satelity to często ponad 100 milionów EUR a koszt wyniesienia na orbitę to dodatkowe kilkadziesiąt milionów EUR.

Misja satelity telekomunikacyjnego na GEO jest zazwyczaj planowana na 10-15 lat. Zazwyczaj największym czynnikiem limitującym czas pracy takiego satelity jest dostępne paliwo, które służy do mniejszych i większych korekt orbity. Pewna ilość paliwa musi także pozostać na koniec misji satelity, które zazwyczaj polega na podniesieniu orbity ponad GEO i tym samym zwolnienie miejsca dla innych satelitów.

Amerykańska firma ViviSat, będąca joint venture Orbital ATK oraz US Space, ogłosiła pozyskanie wystarczającej liczby klientów na swojego satelitę o nazwie Mission Extension Vehicle (MEV).  Oznacza to, ze MEV zostaną zbudowane i wykorzystane na orbicie. Satelity MEV mają cumować do satelitów telekomunikacyjnych na GEO i w przejmować rolę korekty orbity oraz orientacji. Dzięki temu możliwe będzie przedłużenie czasu pracy satelitów telekomunikacyjnych na GEO nawet o kilkanaście lat.  Daty startów pierwszych MEV jeszcze nie podano, wiadomo jednak, że w jednym locie na orbitę zostaną wyniesione po dwa MEV.

Czy MEV wpłynie na dalszy rozwój kosmicznej branży telekomunikacyjnej? Jest to możliwe, gdyż w ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania satelitami na GEO. Nawet mniejsze państwa, takie jak Bułgaria, planują użytkowanie własnego satelity telekomunikacyjnego na GEO.

(ViviSat)

Comments are closed.