SAIC kupuje Scitor; Loral spisuje Xtar na straty

0

SAIC kupi firmę Scitor – obie świadczą usługi dla rządu USA, w tym wojska i wywiadu. Loral częściowo wpisuje w straty inwestycję w Xtar.

SAIC i Scitor

Połączą się dwie amerykańskie firmy obsługujące klientów rządowych w USA. SAIC kupi Scitor za 780 milionów USD. Pierwsza zajmuje się technologiami informacyjnymi dla rządu i wsparciem technicznym. Druga, wsparciem na potrzeby wywiadu i bezpieczeństwa narodowego.

Zakup SAIC wpisuje się w strategię firmy, która chce rozszerzyć się na rynki usług związanych z wywiadem i lotnictwem wojskowym. Scitor prowadzi wsparcie techniczne i inżynieryjne m.in. dla Biura Rozpoznania Narodowego (NRO), które zarządza amerykańskimi satelitami wywiadowczymi.

Zakup zostanie sfinansowany gotówką i kredytami. Powstała firma będzie miała około 4,5 miliarda USD przychodów (321 mln. USD zysku EBITDA).

Fiasko Xtar?

W tym czasie inna amerykańska firma, Loral Space and Communications, musiała wpisać w straty spadek wartości spółki Xtar LLC, komercyjnego operatora wojskowej łączności satelitarnej. Xtar jest spółką joint-venture, w której większościowym udziałowcem jest właśnie Loral (56%), a mniejszościowym hiszpański Hisdesat (44%).

Loral ujął w wynikach za 2014 roku stratę wartości Xtar w wysokości prawie 19 mln. USD. Jeśli sytuacja firmy nie poprawi się, Loral może wpisać inwestycję całkowicie w straty.

W 2014 roku Xtar zanotował stratę operacyjną 11,5 mln. USD, przy przychodach 29,2 mln USD. W 2013 roku strata wynosiła 7,7 mln. USD. Przychody były mniejsze o ponad 17%.

Xtar posiada jednego satelitę: Xtar-Eur, wysłanego w 2005 roku na pozycję 29ºE, pracującego w paśmie X. Xtar dodatkowo wynajmuje pasmo na satelicie Spainsat swojego współwłaściciela. I to koszt tego najmu jest największym kosztem operatora. Hisdesat pobiera 25 mln USD za pasmo 7 transponderów 72 MHz pasma X. Xtar już raz negocjował z Hisdesatem zaległości finansowe.

Kłopoty firmy są spowodowane spadkiem przychodów od klientów rządowych, którzy przechodzą na pasmo Ku, co odnotowało też trzech największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie: SES, Intelsat i Eutelsat.

(SN, Loral)

Comments are closed.