Arianespace wyniesie australijskie satelity

0

Australijska National Broadbank Network podpisała kontrakt z Arianespace na wyniesienie dwóch geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych.

Australijski minister komunikacji, usług szerokopasmowych i gospodarki cyfrowej Stephen Conroy ogłosił w poniedziałek, że Narodowa Sieć Szerokopasmowa (NBN) podpisała umowę na wyniesienie dwóch satelitów telekomunikacyjnych następnej generacji z Arianespace. Satelity będą dostarczały usługi szerokopasmowe do słabo zaludnionych terenów Australii.

Conroy podkreślił, że Arianespace wybrano po długim procesie selekcji, gdzie jednym z bardziej znaczących był fakt, że Arianespace może się poszczycić 53 udanymi startami pod rząd. Francuska firma za 300 milionów dolarów australijskich wyniesie dwa satelity na orbity geostacjonarne w 2015 roku.

Nowe satelity, oznaczane na razie jako NBN-Co 1A i 1B, mają zapewnić połączenia na Ziemi o prędkości 25 Mbps (pobieranie) i 5 Mbps (wysyłanie). Obecne łącza oferowane przez NBN mają prędkość maksymalnie 6 Mbps. Korzysta z nich około 25 000 gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Statki budowane są przez amerykańską Space Systems/Loral, na podstawie kontraktu wartego 620 mln. dolarów australijskich. Oparte będą na platformie LS-1300. Pracować mają w paśmie Ka.

NBN ma dostarczyć do 93% domostw, szkół i firm w Australii połączenia szerokopasmowe nośnikiem światłowodowym (FTTP), jednak z uwagi na geografię kraju, musi również korzystać z usług satelitarnych. Budowa sieci szerokopasmowej ma pochłonąć 35,9 miliarda USD w ciągu 10 lat, z czego 27,5 mld. będzie pochodziło ze środków państwowych.

(Xinhua,Arianespace)

{module [346]}

Comments are closed.