Misja SEBA-9 (20.03.2015)

0

Dwudziestego marca z Gliwic wystartowała misja stratosferyczna SEBA 9. Lot odbył się w trakcie częściowego zaćmienia Słońca.


Tomasz Brol z Gliwic jest jednym z najbardziej znanych polskich organizatorów amatorskich misji stratosferycznych. W 2013 roku Tomasz Brol ustanowił aktualny rekord Polski w wysokości lotu (42650 metrów) oraz uzyskał trzeci na świecie wynik w długości amatorskiego lotu stratosferycznego z wynikiem 5570,1 km.

Pierwsza z misji stratosferycznych Tomasza Brola w 2015 roku nosi nazwę SEBA-9 („Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski”). Tym razem celem tego lotu było wykonanie obrazów Ziemi podczas częściowego zaćmienia Słońca.

Balon wzniósł się na maksymalną wysokość ponad 30540 metrów. Maksimum wysokości lotu nastąpiło podczas maksimum zaćmienia Słońca. Poniższe nagranie prezentuje przebieg misji SEBA-9.


Zapis z lotu misji SEBA-9 / Credits – veroxPL

Lądowanie nastąpiło w górach, na drzewie. Gondolę udało się szybko odzyskać, po czym nastąpiła publikacja materiału w internecie. Na uzyskanych zdjęciach doskonale widać wiele szczegółów powierzchni południowej Polski.

Widok z misji SEBA-9 z zaznaczonymi miejscami w Polsce / Credits - Tomasz Brol

Widok z misji SEBA-9 z zaznaczonymi miejscami w Polsce / Credits – Tomasz Brol

Tomasz Brol bez wątpienia jeszcze nie raz nas zaskoczy nowymi misjami stratosferycznymi. W tej chwili brak informacji, czy kolejne loty z serii SEBA obędą się jeszcze w tym roku.

(TB)

Comments are closed.