6. Galileo na zmienionej orbicie docelowej

0

6. satelita konstelacji Galileo osiągnął orbitę docelową, zmienioną z uwagi na częściowo nieudany start.

Szósty (licząc razem z satelitami fazy walidacji IOV) satelita europejskiej konstelacji GNSS Galileo wszedł na orbitę docelową. Zmienioną w stosunku do oryginalnej, z uwagi na częściowo nieudany start rakiety Sojuz, którą był wynoszony w sierpniu 2014 roku. Nowa orbita pozwoli na wykorzystanie satelity do nadawania sygnału nawigacyjnego.

Satelita Galileo - wizualizacja / Credits: ESA

Satelita Galileo – wizualizacja / Credits: ESA

W wyniku częściowo nieudanego startu 5. i 6. satelita Galileo (FOC-1 i FOC-2) trafiły na złą orbitę, przez co nie mogły pełnić swojej normalnej roli w konstelacji nawigacyjnej. Przez kilka miesięcy zespoły z ESA, CNES, firm OHB (producent satelitów Galileo fazy operacyjnej) i SpaceOpal (operator satelitów Galileo) pracowały nad znalezieniem jak najlepszego rozwiązania dla zaistniałego problemu.

W listopadzie 2014 roku o ponad 3500 km podniesiono perygeum satelity FOC-1, dzięki czemu przybrała bardziej kołowy kształt. Testy ładunków nawigacyjnych i search & rescue powiodły się i teraz powtórzono taką operację z satelitą FOC-2. Trwała ona od połowy stycznia i składała się z 14 manewrów orbitalnych. Satelita zajmuje niemal tę samą orbitę co FOC-1, ale umieszczony jest po przeciwnej stronie globu.

Teraz satelitę i jego ładunek nawigacyjny czeka seria testów i sprawdzeń działania. Wykorzystana zostanie w nich 20-metrowa antena ośrodka ESA w belgijskim Redu. Na podstawie wyników tych testów ostateczną decyzję o wykorzystaniu operacyjnym satelitów podejmie Komisja Europejska, właściciel konstelacji Galileo.

Na 27 marca zaplanowany jest start kolejnej pary statków Galileo.

Comments are closed.