SpaceX: drugie stanowisko startowe w Vandenberg

0

USAF potwierdził, że SpaceX wynajął  drugie stanowisko startowe w bazie sił powietrznych Vandenberg.

Siły Powietrzne USA (USAF) potwierdziły, że firma SpaceX wynajęła (w formie leasingu) drugie stanowisko startowe na terenie bazy sił powietrznych Vandenberg (stan Kalifornia). Sąsiaduje ono ze stanowiskiem wynajmowanym przez firmę Elona Muska od 2011 roku (SLC-4E; pierwszy start rakiety Falcon – 29 września 2013).

Schemat stanowiska SLC-4 dla rakiet Titan, lata 70. XX wieku

Schemat stanowiska SLC-4 dla rakiet Titan, lata 70. XX wieku / Credit: FAS

Informacji portalowi SpaceNews udzielił 26 stycznia Robin Jackson, kierownik ds. PR w bazie Vandenberg. Wojsko nie podało żadnych więcej szczegółów, odsyłając po nie do swojego klienta. Rzecznik SpaceX, John Taylor, nie udzielił jednak dalszych informacji.

Kalifornijskie stanowiska SLC-4 zostały zbudowane przez wojsko w latach 60. XX dla rakiet Atlas, wynoszących wywiadowcze satelity KeyHole-7. Następnie przeszły modernizację i służyły do wystrzeliwania rakiet Titan. Ostatnia rakieta tego typu (Titan 23G) wystartowała z Vandenberg AFB 18 października 2003 roku.

Główne stanowisko startowe rakiet SpaceX znajduje się na Przylądku Canaveral. Od 2010 roku ze stanowiska SLC-40 wystartowało już 13 rakiet rodziny Falcon. Najbliższy start przewidziany jest na 8 lutego. Od zeszłego roku SpaceX wynajmuje tam także stanowisko SLC-39A, które ma być przeznaczone dla lotów załogowych na rakietach Falcon 9.

(SN)

Comments are closed.