Pierwsza telekonferencja na paśmie Q/V

1

Włoska agencja kosmiczna przeprowadziła pierwszą w historii telekonferencję wykorzystującą pasmo Q/V.

Na początku lutego włoska agencja kosmiczna ASI przeprowadziła pierwszą w historii telekonferencję wykorzystującą połączenie na falach pasm Q/V.

Zrzut ekranu nadzoru telekonferencji na paśmie Q/V. Widoczne stacje naziemne Tito Scalo i Spino d'Adda a także podgląd strumienia wizji

Zrzut ekranu nadzoru telekonferencji na paśmie Q/V. Widoczne stacje naziemne Tito Scalo i Spino d’Adda a także podgląd strumienia wizji / Credit: ASI

Ta nowa karta w historii cywilnej telekomunikacji satelitarnej została zapisana 3 lutego 2015 między 10:30 a 11:30. Eksperyment przeprowadziła ASI wraz z komercyjnym partnerem, firmą Space Engineering. Łączność została nawiązana między stacjami naziemnymi Tito Scalo w Potenzie i Spino d’Adda w Cremonie, poprzez eksperymentalny włoski ładunek telekomunikacyjny Aldo Paraboni na europejskim satelicie Alphasat.

Raz jeszcze Włochy potwierdziły swoją pozycję lidera i pioniera na najbardziej strategicznym polu zastosowań satelitów: telekomunikacji. Przetestowaliśmy innowacyjną technologię łącznościową, mającą ogromny potencjał rozwoju”, komentował prezes ASI Roberto Battiston.

Działania ASI to pierwszy krok na drodze do użytkowania częstotliwości 40/50 GHz w komercyjnych systemach łączności satelitarnej. Będzie to też ważny wkład w badania nad propagacją fal radiowych”, wyjaśniał Enrico Russo, dyrektor ASI ds. telekomunikacji i aplikacji zintegrowanych.

Włoski eksperyment był pierwszym cywilnym wykorzystaniem częstości powyżej pasma Ka do celów telekomunikacyjnych.

Jak wyjaśnia inżynier Giuseppe Codispoti „używanie wyższych częstotliwości daje nam więcej przepustowości do dyspozycji, dając nam dwie korzyści: możemy wymieniać więcej informacji, a sprzęt, zarówno ten na Ziemi jaki i na orbicie, może być mniejszy”.

Pasmo Q obejmuje częstotliwości od 33-50 GHz, są więc to mikrofale o długości od 6 do 9 mm. Pasmo V, to fale jeszcze krótsze, od 40 do 75 GHz (4-7,5 mm). Standard Wi-Fi w tym paśmie (802.11ad) pozwalać będzie na transfery danych z prędkością nawet do 7 Gbitów/s.

(ASI)

Jeden komentarz