Francja i Emiraty będą współpracowały

0

CNES może stać się kluczowym partnerem dla agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jean-Yves Le Gall, prezes francuskiej agencji kosmicznej CNES, spotkał się w Abu Zabi z prezesem agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich UAESA, Chalifem Mohammedem Al Rumaithim. Spotkanie miało na celu umówienie możliwej współpracy między agencjami.

Satelita systemu Pleiades / Credits: Astrium

Satelita systemu Pleiades, o który będą oparte satelity Falcon Eye dla ZEA / Credits: Astrium

UAESA powstała w sierpniu 2014 roku. Prezesi obu agencji spotkali się już raz w listopadzie 2014 na Światowym Forum Ekonomicznym w Dubaju. Od tego czasu wielokrotnie sygnalizowano chęć wspólnej pracy w zakresie przestrzeni kosmicznej. Teraz przedstawiciele CNES i UAESA spotkali się, aby omówić możliwości takiej współpracy i jej sformalizowania. Umowa między agencjami pozwoli na wspólne projekty, wymianę personelu i segmentu naziemnego, treningi i szkolenia.

Jean-Yves Le Gall tak skomentował to spotkanie: „Spotkanie z Chhalifem Mohammedem Al Rumaithim było bardzo konstruktywne. Możliwość współpracy z ZEA, wspólnej pracy czy współwykorzystania zasobów, była omawiania już wielokrotnie. Te ustalenia torują drogę umowie ramowej wskazującej drogę przyszłej współpracy, w której CNES może być kluczowym partnerem UAESA”.

ZEA w ostatnim czasie bardzo zbliżyły się do Francji, jeśli chodzi o przemysł kosmiczny. Zakupiły tam satelity wywiadowcze Falcon Eye. Trzy tygodnie temu delegacje włoskiego i francuskiego przemysłu kosmicznego odwiedziły ZEA. W listopadzie 2014 Emiraty ukończyły projekt pierwszego własnego satelity, cubesata Nayif-1, który ma trafić na orbitę w tym roku, na pokładzie rakiety Falcon.

(CNES)

Comments are closed.