Niezależny panel nie mógł ocenić bezpieczeństwa CCP

3

Aerospace Safety Advisory Panel skarży się na blokowanie przez NASA informacji o bezpieczeństwie programu Commercial Crew.

Niezależny panel ekspercki Aerospace Safety Advisory Panel (ASAP) w dorocznym raporcie przedstawionym pod koniec stycznia poinformował, że nie mógł ocenić bezpieczeństwa programu Commercial Crew realizowanego przez NASA, gdyż Agencja nie udzieliła mu potrzebnych informacji.

Panel próbował uzyskać informacje o szczegółach kontraktów podpisanych we wrześniu 2014 z firmami Boeing i SpaceX, ale spotkał się z odmową, a nawet z brakiem informacji o jej przyczynach. Jak napisał przewodniczący panelu: „Niestety, Panel nie może dostarczyć żadnej wiarygodnej informacji o procesie certyfikacji lub bezpieczeństwie Commercial Crew Program z uwagi na ograniczenie dostępu do niezbędnych informacji.

ASAP uważa, że problem przejrzystości CCP istnieje od wielu lat, mimo wielu dyskusji z wysokimi przedstawicielami NASA. Panel od kilku lat stara się o szczegółowe informacje o zasadach bezpieczeństwa jakimi ma kierować się program, ale zawsze spotyka się z przeszkodami. Dostęp do informacji był odmawiany z wielu przyczyn, jak to, że dokumenty nie zostały jeszcze zatwierdzone, albo że trwa ewaluacja ofert uczestników programów, albo że trwa spór między NASA a jednym z uczestników. Choć wszystkie te fakty są z osobna prawdziwe, to według Panelu nie powinny być przyczyną całkowitego braku dostępu do informacji o założeniach w sprawach bezpieczeństwa.

Dopiero, gdy Panel oświadczył agencji NASA wprost, że brak dostępu do informacji zostanie ujęty w raporcie, agencja przesłała pewne dane. Ponieważ nastąpiło to dopiero pod koniec roku, ASAP nie zdążył ująć tych informacji w swoim raporcie za 2014 rok.

Charles Bolden, szef NASA, na konferencji prasowej 29 stycznia nie nawiązał do oświadczenia ASAP, a powiedział jedynie, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla Agencji.
William Gerstenmaier, dyrektor NASA ds. eksploracji załogowej, wyjaśnił, że blokada informacyjna była spowodowana sporem przez GAO, a ponieważ ten się już zakończył, to Agencja może zacząć przesyłać informacje, o które wnosił ASAP.
Nie wyjaśnia to jednak przyczyn wcześniejszego blokowania informacji.
ASAP został powołany w 1968 roku w celu niezależnej ewaluacji i doradztwa w sprawie procedur i systemów bezpieczeństwa NASA. Od czasu katastrofy promu Columbia, ASAP przedstawia roczny raport bezpośrednio szefowi NASA i Kongresowi USA.
(SN)

3 komentarze

 1. Co to właściwie jest to “Aerospace Safety Advisory Panel” i dlaczego chce kontrolować rządową agencję, której brak dbania o bezpieczeństwo rzeczywiście trudno zarzucić? Czy kontrolą NASA nie powinny zajmować się tylko instytucje rządowe? W epoce regularnych ataków hakerskich na amerykańską infrastrukturę, nie należy ujawniać niezależnej instytucji szczegółów zabezpieczeń NASA.

  • Hubert Bartkowiak on

   Dzięki, Tofas, za słuszne pytanie!
   Jest to instytucja rządowa. Jest to ciało doradcze NASA ds. systemów bezpieczeństwa. Od czasu Columbii sprawozdaje bezpośrednio przed szefem NASA i Kongresem. Jest więc ustawowo powołany (od 1968 r.) do kontroli procedur i systemów bezpieczeństwa w przedsięwzięciach NASA. W tym przypadku nie chodzi o infrastrukturę IT a o kontrolę bezpieczeństwa przyszłych lotów załogowych.

   • Zmyliło mnie sformułowanie z początku artykułu: “Niezależny panel ekspercki”. Myślałem, że to nie jest instytucja rządowa (instytucji rządowej ja sam bym nie nazwał “niezależną”).

    Ataki hakerów podałem jako przykład szerszego zagrożenia płynącego w szczególności ze strony państw nieobliczalnych (np. Iran, Korea Płn. czy Rosja). Bodajże wczoraj właśnie Korea Płn. zagroziła Stanom “atakami nuklearnymi i hakerskimi”. Zdaję sobie sprawę, że nie tylko infrastruktura IT agencji NASA jest zagrożona. Dlatego kluczowe agencje USA powinny znajdować się pod szczególną opieką rządu (i tak też zapewne jest).