Akatsuki: drugie podejście do Wenus 6 grudnia

0

Na 6 grudnia JAXA zaplanowała drugą próbę satelizacji sondy Akatsuki.

Pod koniec zeszłego minionego tygodnia japońska agencja kosmiczna JAXA podała, że operacja wprowadzenia sondy Akatsuki na orbitę Wenus zostanie przeprowadzona 6/7 grudnia 2015 roku.

Wenus - kolory rzeczywiste, zdjęcie wykonane przez sondę Mariner 10

Wenus – kolory rzeczywiste, zdjęcie wykonane przez sondę Mariner 10 / Credit: NASA

Venus Climate Orbiter “Akatsuki” nie udało się wprowadzić na orbitę Wenus w ramach pierwotnego planu misji. W grudniu 2010 usterka głównego silnika sondy zmusiła operatorów do jej pozostawienia na orbicie heliocentrycznej. Po 5 latach mają oni szansę powtórzenia manewru, ale z wykorzystaniem 12 silniczków korekcyjnych sondy. Orbita docelowa sondy będzie miała wysokość około 300 000 – 400 000 km (pierwotnie miało być to 300 × 80 000 km).

Jeśli Akatsuki uda się osiągnąć cel podróży, będzie to pierwszy japoński sztuczny satelita planety innej niż Ziemia. Jej głównym zadaniem będzie badanie atmosfery Wenus, w tym procesu konwekcji chmur, ich ruchu i struktury, burz i poświaty nocnej.

Japonia nie ma szczęścia do misji planetarnych. Podczas poprzedniej misji międzyplanetarnej wystrzelona w 1998 roku w kierunku Marsa sonda Nozomi nie dotarła do celu. Dwie kolejne próby jej wejścia na orbitę Marsa w 1999 oraz 2003 nie powiodły się (między innymi z powodu uszkodzeń wywołanych flarą słoneczną). Ogromnym sukcesem była misja Hayabusa, które jednak również nie przebiegła “gładko”.

(JAXA)

Comments are closed.