Wielka Brytania daje dodatkowe 200 mln GBP na projekty ESA

0

Wielka Brytania zdecydowała się przeznaczyć dodatkowe 200 mln funtów swój udział w projektach ESA.

Brytyjska Agencja Kosmiczna przeznaczy dodatkowe 200 milionów funtów szterlingów na projekty realizowane w ramach członkostwa ESA.  Ma to wzmocnić pozycję Wielkiej Brytanii na międzynarodowym rynku kosmicznym. Taką deklarację złożyli przedstawiciele Wielkiej Brytanii na szczycie ministerialnym ESA, który odbył się 2 grudnia w Luksemburgu.

Wizualizacja łazika ExoMars 2018, stan na lata 2008-2010

Wizualizacja łazika ExoMars 2018, stan na lata 2008-2010 / Credit: ESA

Dzięki dodatkowemu finansowaniu Wielka Brytania stanie się liderem budowy łazika marsjańskiego dla misji ExoMars (element misji ExoMars 2018).

Według przedstawiciela Wielkiej Brytanii na szczycie, ministra ds. uniwersytetów, nauki i miast, Grega Clarka, ta inwestycja otworzy przed brytyjskim przemysłem nowe rynki i zamówienia o wartości ok. 1,5 miliarda GBP. Rząd Zjednoczonego Królestwa chciałby, aby UKSA pomogła rodzimemu przemysłowi kosmicznemu wygenerować około 30 mld. GBP obrotu i 100 tys. nowych miejsc pracy na rynku kosmicznym do 2030 roku.

Brytyjczycy już od kilku lat mówią o chęci objęcia 10% światowego rynku kosmicznego i krokom podejmowanym w tym celu trudno odmówić konsekwencji.

Brytyjski pakiet dodatkowych funduszy składa się z następujących elementów:

 • 47,7 mln GBP na program ExoMars: dzięki temu Wielka Brytania przejmie z rąk Włochów nadzór nad budową łazika misji ExoMars. Będzie to pierwszy nieamerykański łazik na powierzchni Czerwonej Planety.
 • 139 mln GBP na technologie telekomunikacyjne, w tym:
  • Satelita Eutelsat Quantum - wizualizacja / Credit: Eutelsat

   Satelita Eutelsat Quantum – wizualizacja / Credit: Eutelsat

   56,9 mln GBP na satelitę typu “Quantum”: Wielka Brytania stanie się liderem konsorcjum mającego zbudować dla firmy Eutelsat nowego rodzaju ładunek telekomunikacyjny dla satelitów geostacjonarnych: tańszy, wydajniejszy i bardziej elastyczny. Konstrukcję ochrzczono nazwą “Quantum”. UKSA ma nadzieję, że sukces tego projektu będzie można przekuć w przyszłości na zamówienia w wysokości około 1 miliarda USD. Ładunek zbuduje Airbus Defence and Space UK, a satelitę zbuduje Surrey Satellite Technology Ltd. Obie firmy należą do Airbusa, ale zlokalizowane są w Wielkiej Brytanii. Eutelsat dodatkowo otworzy na Wyspach Brytyjskich biuro nadzorujące projekt.

  • 28,4 mln GBP na program Integrated Application Promotion (IAP): dzięki tym środkom UKSA będzie mogła kontynuować stymulowanie komercyjnego wykorzystywania technologii satelitarnych w zastosowaniach na Ziemi, np. w rolnictwie, medycynie, rybołówstwie czy transporcie. Według badań ESA ta inwestycja może wygenerować do 365 mln euro zwrotu.
  • 29,4 mln GBP na usługi i zastosowania wykorzystujące szerokopasmowe połączenia satelitarne: inwestycja ma wspierać badania nad wykorzystaniem szerokopasmowych łącz satelitarnych. Współpraca z firmami, instytutami i mechanizmem start-upowym Satellite Applications Catapult, ma stworzyć ponad 250 wysokospecjalistycznych miejsc pracy i stworzyć nowe produkty eksportowe.
  • 11 mln GPB na Inmarsat Communications Evolution (ICE), czyli na program nowych zastosowań konstelacji satelitów Inmarsat, służącej do globalnej łączności satelitarnej i mobilnej. Dzięki współpracy z Inmarsat, Wielka Brytania chce stworzyć nowe zastosowania łączności satelitarnej w przemyśle, na Ziemi i w kosmosie.
  • 4,9 mln GBP na European Data Relay System (EDRS): jest to kontynuacja wkładu w ten przyszłościowy, bo laserowy, system zbierania informacji z satelitów i przesyłania ich na Ziemię. Na terenie Królestwa znajduje się jedna z 4 stacji odbiorczych systemu EDRS.
 • 49,2 mln GBP na Międzynarodową Stację Kosmiczną: dzięki tym środkom UKSA gwarantuje brytyjskim naukowcom dostęp do tego największego kosmicznego laboratorium. W planach jest, m.in. powstanie demonstratora brytyjskiego modułu łączności dla ISS, badania Księżyca, wysyłanie cubesatów.

(UKSA, PArc)

Comments are closed.