Rezygnacja szefa Wostocznego

0

Siergiej Skljarow zrezygnował z szefowania kosmodromem Wostocznyj.

W miniony piątek 5 grudnia dekretem premiera Dmitrija Miedwiediewa, „na własną prośbę”, zwolniony ze stanowiska został szef kosmodromu Wostocznyj Siergiej Sklajrow. Premier powołał Kiryłła Martyniuka na nowego dyrektora placówki.

Projekt budowy nowego rosyjskiego kosmodromu, który ma uniezależnić Rosję od kazachskiego Bajkonuru, ma zakończyć się w lipcu 2015 roku. Kilka miesięcy później ma wystartować stamtąd pierwsza rakieta. Pierwszy lot załogowy planowany jest na 2018 rok. Wartość projektu Wostocznego szacowany jest na 7,5 mld. USD, według obecnych kursów wymiany.

Od początku, od 2012 roku, budowa była nękana wieloma opóźnieniami, takimi jak powodzie, ale i też korupcja. Na początku roku aresztowano byłego szefa jednego z głównych wykonawców kosmodromu pod zarzutem sprzeniewierzenia 35 mln. USD.

Z tego powodu w 2014 roku premier Miedwiediew osobiście nadzoruje postępy budowy. W tym celu ustanowił też specjalne centrum koordynacyjne. Jak w połowie listopada przyznał premier Wostocznyj napotyka problemy „nie tylko obiektywne, ale też subiektywne”.

(Sputnik)

 

Comments are closed.